Zyskowne formy inwestycji wg Polaków
2011-06-08 13:44
Jaka jest wg Pani/Pana najbardziej zyskowna forma inwestycji? © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Zyskowne formy inwestowania wg Polaków 2013
Zapytani o najbardziej zyskowną inwestycję Polacy przede wszystkim wskazują na nieruchomości - 44,9 proc. respondentów, złoto - 13,4 proc. badanych, ale też fundusze inwestycyjne - 5,1 proc. wskazań. Wynik nieco ponad 5 proc. w przypadku tych ostatnich to relatywnie dużo, biorąc pod uwagę masowy exodus z TFI w 2008 i 2009 roku. Jak twierdzi Jacek Buczyński, analityk Deutsche Bank PBC, faktycznie ubiegły rok stał pod znakiem odzyskiwania przez fundusze zaufania, mocno nadszarpniętego po kryzysie.fot. mat. prasowe
Jaka jest wg Pani/Pana najbardziej zyskowna forma inwestycji?
Przekonanie o atrakcyjności nieruchomości jako najbardziej zyskownej formy inwestycji jest dość powszechne i nie ma istotnych współzależności pomiędzy wiekiem czy wykształceniem respondentów, a tą odpowiedzią. W przypadku złota widać wzrost preferencji w przypadku osób starszych i z niższym wykształceniem.
fot. mat. prasowe
Jaka jest wg Pani/Pana najbardziej zyskowna forma inwestycji? (wg poziomu wykształcenia)
Odwrotnie, jeśli chodzi o fundusze inwestycyjne. Jako potencjalnie zyskowną inwestycję wskazują je częściej młodsi i lepiej wykształceni respondenci.
fot. mat. prasowe
Jaka jest wg Pani/Pana najbardziej zyskowna forma inwestycji? (wg wieku)
Wyniki badania Deutsche Bank PBC zrealizowanego przez Instytut Homo Homini to bardzo dobra wiadomość dla TFI. Oznacza, że sytuacja się poprawia oraz, że osoby lepiej wykształcone, a więc bardziej świadomi inwestorzy całkiem dobrze oceniają potencjał zysku generowany przez fundusze. To o tyle pocieszające, że Izba Zrządzających Funduszami i Aktywami podsumowując saldo wpłat i wypłat w kwietniu tego roku oceniła wyniki rynku jako „nienapawające optymizmem” (saldo wpłat i wypłat z uwzględnieniem środków zaangażowanych w konwersję, wyniosło +21,5 mln zł). Bilans sprzedaży od początku roku przekroczył +0,7 mld zł.
Szczyt popularności funduszy inwestycyjnych w Polsce przypadał na lata 2007-2008, bezpośrednio przed światowym kryzysem finansowym. Po załamaniu przełomu roku 2008 i 2009 inwestorzy stracili zimną krew i masowo likwidowali swoje jednostki. – Większość nowych środków w tym roku nadal zasilała fundusze uznawane za bezpieczne, więc widać, że na rynku wciąż pozostaje dużo niepewności i ostrożności – komentuje Jacek Buczyński.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl