eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeRPP podniosła stopy procentowe o 25pb.

RPP podniosła stopy procentowe o 25pb.

2011-06-08 19:02

Rada Polityki Pieniężnej tuż przed 14:00 ogłosiła, że podnosi po raz kolejny główną stopę referencyjną o 25 punktów bazowych.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Rynek krajowy


Od jutra więc będzie ona wynosić 4,50 proc., stopa redyskontowa weksli 4,75 proc., a stopa lombardowa 6,00 proc. Decyzja ta została podjęta bez projekcji inflacyjnej, co można tłumaczyć obawą przed prawdopodobnym pikiem inflacyjnym w maju. Podwyżkę stóp możemy interpretować jako działania wyprzedzające, kierowane obawami RPP przed wzrostem inflacji. Stopa inflacji jest na tyle wysoka, że usprawiedliwia tę 4 już w tym roku podwyżkę stóp procentowych – powiedział Marek Belka na konferencji o 16:00.

Dodał on także, że nie przewiduje, aby nastąpiło gwałtowne osłabienie PKB Polski, a obecność BGK ograniczyła fluktuację złotego. Ponadto Prezes NBP oznajmił, że Rada zamierza poczekać z dalszym zacieśnieniem polityki monetarnej. W efekcie na podwyższenie stóp procentowych złoty zareagował delikatnym umocnieniem się w stosunku do euro i dolara amerykańskiego, które być może będzie kontynuowane podczas jutrzejszej sesji.

Rynek międzynarodowy


Ostatnie sesje giełdowe stały pod znakiem wyczekiwania na konferencję szefa Fedu. Mimo że z jego ust padły krytyczne słowa, potwierdzające słabszy niż przypuszczano rozwój amerykańskiej koniunktury, to jednak nie wywarły one dużego wpływu na sytuację dolara. W ostatnich godzinach amerykańska waluta umocniła się w stosunku do euro, testując poziom 1,4600.

Dodatkowo euro osłabiło się po słabszych danych z Niemiec. Wbrew oczekiwaniom produkcja przemysłowa m/m w kwietniu wyniosła -0,6 proc., w porównaniu do poprzedniego odczytu w wysokości 1,2 proc. Gospodarka niemiecka nie tylko jest ważnym elementem strefy euro ale i wyróżniającą się na tle innych krajów wspólnoty in plus. Dlatego jej spowolnienie pogorszyło nastroje, ale należy pamiętać, że odczyty miesięczne często są wrażliwe na krótkotrwałe wydarzenia i powinny być oceniane przez pryzmat danych kwartalny i rocznych.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

oprac. : Przemysław Gerschmann / Dom Maklerski TMS Brokers Dom Maklerski TMS Brokers

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: