eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweZ rodzicami po kredyt hipoteczny

Z rodzicami po kredyt hipoteczny

2011-06-12 00:20

Z rodzicami po kredyt hipoteczny

Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl © fot. mat. prasowe

Wiele młodych osób, pragnących zamieszkać wreszcie na swoim, nie zdaje sobie sprawy z możliwości wzięcia kredytu wspólnie ze swoimi rodzicami. Eksperci z serwisu Comperia.pl podpowiadają, że taka możliwość istnieje, a dla niektórych kredytobiorców może okazać nader korzystna.

Przeczytaj także: Masz jednoosobową działalność gospodarczą? Twoje szanse na kredyt mieszkaniowy topnieją

Kredyt hipoteczny z rodzicami to opcja, z której korzystają najczęściej studenci bądź młode małżeństwa. W momencie, kiedy dochody zainteresowanych są zbyt niskie, aby uzyskać tego rodzaju pożyczkę, z pomocą mogą przyjść rodzice. Główną zaletą takiego rozwiązania jest zwiększenie zdolności kredytowej klientów banku, albowiem oceniana jest ona łącznie dla wszystkich kredytobiorców.

Zdolność ta jest szacowana przez bank na podstawie dochodów dzieci oraz rodziców. Należy pamiętać, że dziecko może wziąć kredyt z rodzicami, może również jedynie z jednym z nich – ale tylko pod warunkiem, że rodzice nie mają wspólnoty majątkowej. Jeżeli taka wspólnota obowiązuje, nie ma możliwości wyłączenia z kredytu drugiego z rodziców.

Dochody oceniane przez bank mogą pochodzić z różnych źródeł. Mogą to być umowy o pracę, cywilnoprawne, a także emerytura czy renta. W grę wchodzi też własna działalność gospodarcza prowadzona przez rodziców. Od dochodów zainteresowanych odejmowane są comiesięczne opłaty za mieszkanie, wydatki "na życie" i inne zaciągnięte zobowiązania, w tym np. dotychczasowe kredyty, limity na kartach kredytowych itp. Decydując się na kredyt hipoteczny, należy przedłożyć bankowi umowę przedwstępną zakupu mieszkania oraz szereg innych dokumentów np. odpis z księgi wieczystej.

Zaciągany wespół z rodzicami kredyt ma jednak także i wady. Bank udzielając pożyczki, wyznacza okres jego spłacania. A ten ostatni zależy od wieku najstarszego kredytobiorcy. W poszczególnych bankach limit wiekowy wynosi około 70-75 lat (niekiedy nawet 80 lat). Szczegółowa oferta instytucji finansowych pod tym względem wygląda następująco:

fot. mat. prasowe

Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl

Źródło: porównywarka finansowa Comperia.pl


*nieokreślony = bank podejmuje decyzję indywidualnie

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: