eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeBudownictwo w Irlandii - pogorszenie koniunktury

Budownictwo w Irlandii - pogorszenie koniunktury

2011-06-13 12:18

W początkowej części poniedziałkowych notowań warszawski rynek akcji utrzymuje się na poziomie z końca minionego tygodnia, wykazując odporność na pogarszający się stale klimat na światowych giełdach.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Rynki finansowe


Tak samo jest na parkiecie tureckim, co pokazuje, że zachowanie warszawskiego parkietu w bardzo dużym stopniu zdeterminowane jest postrzeganiem regionu przez globalnych graczy. Zresztą dominację największych inwestorów widać w giełdowych statystykach. W minionym tygodniu zlecenia o wartości powyżej 10 tys. euro odpowiadały za blisko 81% obrotów spółkami z WIG20. Jednocześnie średnia wartość transakcji podniosła się do 21,07 tys. zł z 19,93 tys. zł tydzień wcześniej i była najwyższa od 23 tygodni. Bardzo niski natomiast był udział w obrotach spółkami z WIG20 zleceń najmniejszych. Wyniósł zaledwie 1,1% wobec 1,7% średnio we wcześniejszych 25 tygodniach. To pokazuje, że drobni inwestorzy są skonsternowani rozwojem wypadków i z odważniejszymi decyzjami czekają na wyklarowanie się sytuacji.

Co za taki jasny sygnał dotyczący przyszłej koniunktury można byłoby uznać. Bez wątpienia bardzo istotne będzie zachowanie surowców w najbliższych dniach, szczególnie cen miedzi. Do tej pory walory KGHM, które dużo znaczą na naszym rynku, były odporne na zniżkę notowań miedzi i srebra. Jeśli jednak koniunktura na surowcach będzie dalej się pogarszać, to może to wreszcie odbić się mocniej na kursie KGHM. Dla całego rynku poziomem, którego przekroczenie miałoby mocno negatywną wymowę jest 48,9 tys. pkt dla WIG. Tu mniej więcej wypada połowa wysokiej białej świecy z 25 maja. Zejście poniżej tej bariery zapowiadałoby zapewne udany atak na majowy dołek położony przy 48,3 tys. pkt.

Rynek nieruchomości


Z ankiety przeprowadzonej przez Genworth Financial wynika, że ponad połowa obecnych i przyszłych posiadaczy kredytów hipotecznych w USA, Wielkiej Brytanii oraz Irlandii pesymistycznie postrzega perspektywy gospodarcze oraz swoje finanse osobiste. Najlepsza pod tym względem sytuacja jest Indiach, Kanadzie oraz Australii. Co ciekawe, mimo pesymistycznego spoglądania w przyszłość ponad 80% Amerykanów nie widzi problemów z obsługą zobowiązań. W Irlandii oraz USA ponad 60% badanych twierdzi, że spadek cen oraz duża podaż mieszkań tworzą dogodne warunki do ich kupna. Dla porównania w Indiach odsetek ten to jedynie 6%.

W maju pogorszyła się koniunktura w irlandzkim budownictwie. Wskaźnik PMI dla tej części gospodarki spadł z 43,7 pkt w kwietniu do 41,1 pkt. Odczyt poniżej 50 pkt oznacza zjawiska recesyjne w branży. Jedynie dla budownictwa infrastrukturalnego tempo pogarszania się sytuacji wyhamowało. Wskaźnik podniósł się z bardzo niskich 35,5 pkt do 37,4 pkt. W przypadku budownictwa mieszkaniowego mieliśmy regres z 41,5 pkt do 37,6 pkt, a w segmencie komercyjnym z 47,3 pkt do 41,9 pkt. Majowy wynik irlandzkiego budownictwa był najgorszy w tym roku. Recesja w tej branży trwa od 4 lat.

Najniższy od 2008 r. wzrost podaży pieniądza odnotowano w maju w Chinach. Wyniósł 15,1% w skali roku. Wartość nowych obniżyła się do 552 mld juanów mld USD z 639 mld juanów rok wcześniej. Akcja kredytowa jest kluczowa dla aktywności tamtejszego rynku nieruchomości, a ten w dużym stopniu napędzał przez miesiące chińską gospodarkę.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

oprac. : Home Broker Home Broker

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: