eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeW miastach "społecznościowych" rosną ceny nieruchomości

W miastach "społecznościowych" rosną ceny nieruchomości

2011-06-16 12:20

Od wielu dni przed każdą giełdową sesją inwestorzy na naszym parkiecie zadają sobie pytanie, czy wreszcie dziś na fali pogarszających się nastrojów na światowych giełdach, pojawi się na nim większa podaż.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Rynki finansowe


Z taką wątpliwością przystępujemy także do dzisiejszej sesji. Na świecie zostało już coraz mniej rynków, które by znacząco nie „odpadły” od tegorocznych szczytów. Bardzo mocno wśród giełd trzyma się koreański parkiet, w Europie gwiazdą jest nasza giełda, na rynkach surowcowych taką funkcje pełnią sok pomarańczowy oraz do niedawna kukurydza. Natomiast na większości rynków ryzykownych aktywów z początkiem maja zaczęła się korekta. Teraz przybiera ona coraz bardziej wyraźne kształt, a napędzają ją słabe doniesienia gospodarcze. Wciąż nie ma porozumienia w sprawie greckich długów, co osłabia euro i bije w surowce. Symboliczny był spadek czerwcowego indeksu aktywności przemysłu w rejonie Nowego Jorku do poziomu wskazującego na tendencje recesyjne. Bardzo słabo wciąż ma się branża nieruchomości w USA. Do tego coraz wyraźniej zaznacza się tam inflacja.

Wzrost cen daje się we znaki także i naszej gospodarce. 5-proc. inflację ostatnio widzieliśmy 10 lat temu. Co gorsza nie jest ona napędzana jedynie cenami surowców, ale przyspiesza wzrost cen dóbr konsumpcyjnych wyższego rzędu. To zaś zapowiada podniesienie się presji na inflację bazową, stawiając w trudnym położeniu RPP. Jest ono tym trudniejsze, że Rada liczyła na dezinflacyjny wpływ aprecjacji złotego, ale złoty umacniać się nie chce, a odwrót od ryzykownych aktywów zagraża wręcz jego osłabieniem.

Rynek nieruchomości


Do zaledwie 13 pkt spadł w czerwcu indeks nastrojów na amerykańskim rynku nieruchomości. To najniższy poziom od 9 miesięcy. Optymizm firm budowlanych od pesymizmu oddziela bariera 50 pkt, do której wciąż jest bardzo daleko. Rekordowo niski poziom wyrównał wskaźnik obrazujący oczekiwania dotyczące sprzedaży domów w najbliższych 6 miesiącach. Wyniósł 15 pkt. Najniższy od września był wskaźnik odnoszący się do bieżącej sprzedaży. Miał 13 pkt. Natomiast w przypadku ocen zainteresowania kupujących domy doszło do spadku do 12 pkt.

Są jednak miejsca w Stanach Zjednoczonych, w których rynek nieruchomości przeżywa dobre czasy. W maju ceny domów w Palo Alto, miejscowości z której wywodzi się Facebook, podskoczyły o 20% w skali roku. To największy wzrost od 2008 r. W Mountain View, skąd pochodzi LinkedIn, wzrost cen wyniósł natomiast 3,1%. Tak dobrą sytuację na tych rynkach wiąże się z udanymi ofertami publicznymi tych spółek, które pozwoliły bardzo dobrze zarobić inwestorom.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

oprac. : Home Broker Home Broker

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: