eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeRynki akcji balansują nad wsparciami

Rynki akcji balansują nad wsparciami

2011-06-20 12:44

Na rynkach ryzykownych aktywów w dalszym ciągu widać stan podwyższonej niepewności związany z niekorzystnymi wiadomościami gospodarczymi.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Rynki finansowe


Praktycznie pojawiają się każdego dnia, tak jak to było na przykład w piątek, kiedy rozczarowały nastroje amerykańskich konsumentów. Tym razem zostało to zneutralizowane lepszymi od spodziewanych wskaźnikami wyprzedzającymi koniunktury w USA. Ponadto inwestorzy „żyli” doniesieniami o kompromisie Niemiec oraz Francji w sprawie greckiego długu, choć ostatecznego finału sprawa wciąż nie znalazła. Ma ona chyba jednak teraz bardziej psychologiczne znaczenie, niż realne, bo dla wszystkich jest oczywiste, że Grecja w praktyce już zbankrutowała, a teraz chodzi tylko o zminimalizowanie strat z tym związanych.

To wszystko wystarczyło na niewielkie oddalenie się rynków akcji od średnioterminowych wsparć. Za takie na amerykańskim S&P 500 można uznać marcowy dołek, położony nieco poniżej 1360 pkt. W przypadku niemieckiego DAX jest to 7 tys. pkt, a dla naszego WIG szczyty ze styczni i marca przy 48,4 tys. pkt.

Miniony tydzień przyniósł pogorszenie notowań surowców, co do których można mieć coraz większe obawy, że wkraczają w kolejną falę wyprzedaży. Taki obrót spraw uderzałby w takie rynki, jak rosyjski, pogarszając postrzeganie całego naszego regionu. Również złoty kończył tydzień bardzo blisko silnego wsparcia, jakie wyznacza linia ponad dwuletniej tendencji spadkowej ceny koszyka walut złożonego po połowie z euro i dolara, wobec naszego pieniądza.

Rynek nieruchomości


W 23 z 70 monitorowanych przez rządowe statystyki chińskich miast w maju na rynku wtórnym spadły ceny mieszkań w porównaniu z poprzednim miesiącem. W kwietniu takich miast było 16. Wśród największych miast, w Pekinie zniżka wyniosła 0,2%, natomiast Shanghaj odnotował wzrost o 0,2%. Na rynku pierwotnym spadek cen odnotowało 9 miast. W porównaniu z tym samym miesiącem 2010 r. w 67 z 70 miast nastąpił wzrost cen. W Pekinie sięgnął on 2,1% w skali roku, w Shanghaju 1,4%. W mniejszych miastach zwyżki cen sięgały nawet 9,7%. Tak było w zlokalizowanym na północnym wschodzie Dandong.

Fachowcy nie są zgodni co do tego, czy działania chińskich władz zmierzające do schłodzenia rynku nieruchomości, przynoszą już trwałe efekty. W minionym tygodniu Chiny po raz 6. w tym roku podniosły stopę rezerwy obowiązkowej dla banków. Jednocześnie pojawiają się obawy, że ceny mieszkań stały się już nieprzystępne dla klientów, co może ograniczyć popyt.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

oprac. : Home Broker Home Broker

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: