Bezpieczeństwo finansów podczas wakacji
2011-06-22 12:06
Przeczytaj także: Bezpieczeństwo kart płatniczych w czasie EURO 2012
W przypadku kiedy dojdzie do utraty karty należy niezwłocznie skontaktować się z bankiem lub organizacją, która ją wydała. W tym celu należy skontaktować się z dostępnym przez 24 h centrum autoryzacji kart. Numer centrum otrzymuje się razem z przesyłką zawierającą kartę. Warto go wpisać do swojego telefonu komórkowego np. pod pozycją karty_nazwa.
Jak czytamy w poradniku, numery wszystkich banków są także dostępne na stronie internetowej Związku Banków Polskich w zakładce zastrzeż kartę.
Zgodnie z polskim prawem z chwilą zgłoszenia utraty karty odpowiedzialność za przeprowadzone nią transakcje ponosi jej wydawca. Zgodnie z ustawą o elektronicznych instrumentach płatniczych maksymalna odpowiedzialność właściciela karty (za transakcje przeprowadzone przed zgłoszeniem jej utraty) wnosi równowartość 150 €. Warunkiem jest jednak przestrzeganie umowy o wydanie karty oraz regulaminu karty, który stanowi integralną część umowy.
„Nie tylko kradzież kart płatniczych, ale również kradzież dokumentów tożsamości może narazić ich posiadacza na duże straty materialne. Skradzione dokumenty mogą zostać wykorzystane do wyłudzania kredytów, dokonywania zakupów z odroczoną płatnością, kradzieży wypożyczanych przedmiotów, podpisywania umów najmu w celu kradzieży dobytku lub unikania opłat. Dlatego tak ważne jest zastrzeganie utraconych dokumentów w banku.” – podkreśla Grzegorz Kondek ze Związku Banków Polskich, koordynujący prace społecznej Kampanii Informacyjnej Systemu Dokumenty Zastrzeżone
Uniknięcie wymienionych wyżej ryzyk jest jak najbardziej możliwe, aby się przed nimi ustrzec w przypadku utraty dokumentów należy wykonać trzy kroki. Po pierwsze jak najszybciej zastrzec je w Systemie Dokumenty Zastrzeżone (www.DokumentyZastrzezone.pl) – w Systemie uczestniczą wszystkie banki w Polsce oraz szereg innych firm i instytucji. Po drugie trzeba koniecznie powiadomić policję (w sytuacji, gdy utrata nastąpiła w wyniku kradzieży lub innego przestępstwa) i po trzecie - zawiadomić najbliższy organ gminy lub placówkę konsularną i wyrobić nowy dokument.
fot. mat. prasowe
Zagrożenia towarzyszące rozwojowi rynku kart płatniczych
Zagrożenia towarzyszące rozwojowi rynku kart płatniczych
Przeczytaj także:
Polacy nie dbają o bezpieczeństwo kart płatniczych
![Polacy nie dbają o bezpieczeństwo kart płatniczych [© denphumi - Fotolia.com] Polacy nie dbają o bezpieczeństwo kart płatniczych](https://s3.egospodarka.pl/grafika/platnosci-karta/Polacy-nie-dbaja-o-bezpieczenstwo-kart-platniczych-iQjz5k.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl