Bezpieczeństwo finansów podczas wakacji
2011-06-22 12:06
Przeczytaj także: Bezpieczeństwo kart płatniczych w czasie EURO 2012
Łącznie w Systemie DZ zgromadzono już ponad 970 tys. dokumentów. Ta liczba systematycznie wzrasta. Kwartalnie zgłaszanych jest nawet 30 tys. nowych dowodów osobistych, praw jazdy. Dzięki temu ich prawdziwi właściciele mogą uniknąć prób wyłudzeń dokonywanych przez przestępców na ich nazwisko. Po zastrzeżeniu dokumentu możliwe jest natychmiastowe zatrzymanie oszustów na gorącym uczynku, co zmniejsza ryzyko dla funkcjonowania całego obrotu gospodarczego. Poza bankami z dostępu do Systemu DZ korzystają także firmy telekomunikacyjne oraz inne podmioty, które w swojej działalności weryfikują tożsamość klientów na podstawie dokumentów.
Jakie dokumenty zastrzegać?
Do najważniejszych dokumentów wykorzystywanych do poświadczania tożsamości zalicza się:
- dowód osobisty,
- paszport,
- prawo jazdy,
- książeczka marynarska,
- książeczka wojskowa,
- karta pobytu.
Zastrzegać należy także:
- karty płatnicze,
- dowody rejestracyjne.
W trakcie wakacji powinniśmy również pamiętać o bezpieczeństwie naszych dzieci i ich spokojnym wypoczynku. Przez wiele lat tradycyjnym sposobem zaopatrywania dzieci przed wyjazdem było przekazanie im znacznych środków finansowych, tak aby wystarczyły na całą wycieczkę. Takie podejście ma kilka istotnych wad. Po pierwsze jeśli dziecko zgubi portfel lub ktoś go ukradnie traci wszystkie środki, po drugie skuszone wysokością posiadanych kwot może wydać je zbyt szybko.
„Rodzicom można śmiało polecić założenie konta dla swoich pociech. Banki oferują szereg propozycji dla dzieci, które wskazane wyżej wady eliminuje. Rodzicie mogą kontrolować wysokość jednorazowych lub dziennych wydatków z domu poprzez system e-bankingu. Nie ma również problemu z różnymi walutami, koniecznością wymiany przed wyjazdami. W przypadku gdy zabraknie środków można je łatwo uzupełnić kolejnym przelewem.” – dodaje Mieczysław Groszek, Wiceprezes ZBP.
Wyjeżdżając na wakacje, powinniśmy również zadbać o to, aby wszystkie płatności o terminach zapadalności do końca naszego urlopu, były zapłacone. Dzięki temu na pewno unikniemy problemów i karnych odsetek po powrocie. Jeśli korzystamy ze zleceń stałych pamiętajmy o zabezpieczeniu odpowiedniego poziomu środków na koncie, aby mógł on zostać poprawnie wykonany.
Spora grupa urlopowiczów dokonuje płatności korzystając z bankowości internetowej poza granicami kraju. Jest to dobre rozwiązanie, o ile mamy pewność, że sieć jest bezpieczna i ma odpowiednie oprogramowanie antyspamowe i antywirusowe. Jeżeli nie mamy wiedzy na temat takich danych z hotelu, w którym planujemy się zatrzymać, bezpieczniej będzie dokonać przelewów jeszcze przed wyjazdem.
Do pobrania:
Przeczytaj także:
Polacy nie dbają o bezpieczeństwo kart płatniczych
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl