Zadłużenie krajów strefy euro pozostaje w centrum uwagi
2011-06-24 12:37
© fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Pomimo utrzymującej się niepewności, nastroje na rynkach powinny być nieco lepsze, po tym jak Grecja uzgodniła nowy pięcioletni plan oszczędnościowy z i uzyskała poparcie Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Z drugiej strony nad rynkami ciąży środowe wystąpienie Bena Bernanke, który pesymistycznie ocenił kondycję amerykańskiej gospodarki. Tempo wzrostu gospodarki jest wolniejsze niż oczekiwał Fed i spowodowane głównie czynnikami o charakterze przejściowym (wyższe ceny energii i żywności,zakłócony łańcuch dostaw w związku z ostatnimi tragicznymi wydarzeniami w Japonii) Rezerwa Federalna obniżyła prognozy tempa wzrostu gospodarczego dla gospodarki USA na 2011 rok do 2,7-2,9%.Podniesiona została natomiast projekcja inflacji bazowej oraz prognozy dotyczące stopy bezrobocia na bieżący rok. Długoterminowe oczekiwania inflacyjne są na stabilnym poziomie, niepokoją jednak słabe perspektywy dotyczące rynku pracy w USA. Środową decyzja FOMC stopy procentowe w USA pozostały na niezmienionym poziomie i wszystko wskazuje na to, że taka sytuacja będzie miała jeszcze miejsce przez dłuższy czas. Fed potwierdził również, że wraz z końcem czerwca kończy program skupu obligacji o wartości 600mld dolarów oraz wymienił kilka powodów dla których Rezerwa federalna nie rozważa dalszego programu skupu aktywów.
Ponadto, obawy inwestorów o kondycje sektora przemysłowego na świecie wzbudziły wczorajsze publikacje wskaźników aktywności w przemyśle, zarówno dla strefy euro, Niemiec, jak i Chin. Wstępne dane na temat indeks PMI z sektora przemysłowego pokazały jego spadek w czerwcu do niższych poziomów we wszystkich przypadków. Pod wpływem nakładających się kilku negatywnych czynników euro silnie traciło na wartości. Notowania eurodolar powróciły na chwilę poniżej poziomu 1,4150. Dziś obserwujemy odreagowanie na tej parze w oczekiwaniu na publikację indeksu Ifo.
Na rynku krajowym, ze względu na długi weekend, aktywność inwestorów powinna być niższa, co może z kolei przyczynić się do większej zmienności na PLN. Silnie osłabienie złotego, jakie miało miejsce w dniu wczorajszym, było wynikiem pogorszenia nastrojów na rynkach Zagranicznych. Eurozłoty przełamał opór na poziomie 4,00, natomiast względem franka szwajcarskiego złoty osłabił się do najsłabszego w historii poziomu 3,39. W dniu dzisiejszym presja na dalszą wyprzedaż złotego może utrzymywać się.
Najważniejsze wiadomości
- PL: w maju sprzedaż detaliczna wzrosła rok do roku o 13,8%, zaś w ujęciu miesięcznym o 1,1%
- PL: Stopa bezrobocia spadła do 12,2% z 12,6% w kwietniu
- E-Z: Nowe zamówienia przemysłu w kwietniu wzrosły o 0.7% w ujęciu miesięcznym wobec prognozowanego wzrostu o 1.1%
- UK: Tylko dwóch członków MPC głosowało za podwyżką stóp procentowych o 25pb
- E-Z: Rada Europejska mianowała Mario Draghi na stanowisko prezesa ECB
- E-Z: Według wstępnych danych indeks PMI z sektora przemysłowego spadł w czerwcu do poziomu 52pkt. z 54,6pkt. Odczyt indeks PMI z sektora usług również był niższy- 54,2pkt. wobec 56pkt. w maju
- GE: Według wstępnych danych indeks PMI z sektora przemysłowego w Niemczech spadł w czerwcu do poziomu 54,9pkt.
- Chiny: Zgodnie ze wstępnymi danymi, indeks PMI w przemyśle spadł w czerwcu do poziomu 50,1pkt.
Główne wydarzenia dnia
fot. mat. prasowe
oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A.