Agencja S&P straszy Greckim bankructwem
2011-07-04 12:03
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Rynki finansowe
To zaś oznacza w praktyce stwierdzenie niewypłacalności Grecji. Do tej pory przeważały opinie, że kolejna transza pomocy dla Grecji uchroni ten kraj przed formalnym bankructwem. W takim tonie wypowiadała się na przykład inna agencja ratingowa - Fitch. Widać więc, że przyjęcie planu ratunkowego nie zamyka ostatecznie sprawy greckich kłopotów.
Na rynkach finansowych komentarze S&P nie wywołują większych reakcji. Niekoniecznie jednak musi to oznaczać, że stanowisko S&P nie ma znaczenia. Dziś nie pracują amerykańskie parkiety, co przekłada się na marazm na rynkach. Prawdziwe reakcje możemy zatem poznać dopiero jutro.
Publikowane dane gospodarcze też nie są w stanie mocniej ruszyć notowaniami. Praktycznie wszystkie są dziś słabsze od oczekiwanych. W maju szwajcarska sprzedaż detaliczna zmniejszyła się o 4,1% w skali roku, a liczono na 5-proc. wzrost. W Australii sprzedaż detaliczna poszła w maju w dół o 0,6% w porównaniu z kwietniem. Miała podnieść się o 0,3%. Jedynie lipcowy indeks Sentix, obrazujący oczekiwania inwestorów dotyczące koniunktury gospodarczej w strefie euro, wypadł lepiej niż zapowiadano. Wyniósł 5,3 pkt a miał spaść do 1,3 pkt. W czerwcu miał 3,5 pkt. To pierwszy wzrost tego wskaźnika od marca. Poziom zero oddziela rozwój od regresu.
Rynek nieruchomości
Drugi kolejny miesiąc zmniejszyła się liczba pozwoleń na budowę mieszkań w Australii. W skali miesiąca zniżka wyniosła 7,9%. W kwietniu regres był symboliczny i wyniósł 0,3%. Spodziewano się spadku jedynie o 0,5%. Australijska gospodarka zmaga się z trudnościami związanymi z wiosenną powodzią, która doprowadziła w I kwartale do największego spadku PKB od 20 lat. To przekłada się na słabszą sytuację na rynku pracy, a ta rzutuje na zainteresowanie nowymi projektami budowlanymi. W skali roku majowy regres wyniósł 14,4%. Analitycy liczyli, że zniżka wyniesienie tylko 5,6%. Do pogorszenia się sytuacji przyczyniły się głównie projekty komercyjne, jak również mniejsza skłonność do remontowania domów. Niewielki wzrost w skali miesiąca był natomiast udziałem prywatnego budownictwa.
Aż 7,1% w skali roku wyniósł spadek inwestycji budowlanych w USA w maju. To kolejne potwierdzenie słabości tamtejszego rynku nieruchomości. Największy spadek był udziałem prywatnych wydatków mieszkaniowych.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
![Eurodolar – niedaleko silnych oporów Eurodolar – niedaleko silnych oporów](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/komentarz-walutowy/Eurodolar-niedaleko-silnych-oporow-132908-150x100crop.jpg)
oprac. : Home Broker