Idea Bank: lokata i konto firmowe w 1
2011-07-05 09:58
Wysokość oprocentowania i opłaty za konto Firma to Zysk w Idea Banku © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Konta firmowe najczęściej nieoprocentowane
Bank nieprzypadkowo nazwał nowy rachunek przeznaczony dla przedsiębiorców Kontem Firma to Zysk. – Nazwa ta odzwierciedla funkcjonalność konta, które z jednej strony daje nieograniczony dostęp do gotówki, a z drugiej pozwala, aby zdeponowane na nim środki cały czas pracowały - mówi Michał Knitter, dyrektor departamentu produktów Idea Banku. Na tym nie koniec. Oprocentowanie jest wyjątkowo wysokie, wynosi bowiem aż 5% w skali roku, co odpowiada najbardziej atrakcyjnym na rynku depozytom firmowym 3- i 6-miesięcznym. Przeciętne rynkowe oprocentowanie takich lokat wynosi obecnie odpowiednio 3,5% i 3,4%.Jednocześnie posiadacz Konta Firma to Zysk nie ponosi kosztów związanych z prowadzeniem rachunku, aczkolwiek musi spełnić pewne warunki. Po pierwsze wpływy na rachunek powinny wynieść przynajmniej 1000 zł miesięcznie. Po drugie, właściciel konta musi dokonać w ciągu miesiąca przynajmniej pięciu płatności kartą. Jeśli spełni te kryteria nie tylko nie zapłaci za prowadzenie konta, ale też będzie mógł darmowo wykonywać wszystkie przelewy czy wypłacać gotówkę. To bardzo ważne, bo praktyką na rynku jest to, że konta firmowe są nieoprocentowane, a korzystanie z nich może kosztować nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie.
Co więcej, jeśli przedsiębiorca chce, aby pieniądze, których nie wykorzystuje w bieżącej działalności pracowały, musi przelewać je na innych rachunek, np. konto oszczędnościowe. To wymaga wykonywania dodatkowych operacji i dokładnego oszacowania nadpłynnej kwoty. Liczba darmowych przelewów z konta oszczędnościowego jest bowiem zwykle limitowana. Sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana w przypadku przelewania środków na lokaty. - Idea Bank to bank stworzony przez przedsiębiorców dla przedsiębiorców. Rozumiemy, że dokładne określenie kwoty, jaką przedsiębiorca może odłożyć na lokacie jest trudne, najlepiej więc, aby to pieniądze na rachunku bieżącym pracowały, a firma miała cały czas dostęp do nich i wypracowanych zysków – mówi Michał Knitter. Bank chce, aby przedsiębiorcy, którzy powierzają mu swoje finanse mogli koncentrować się na biznesie, zamiast przelewać środki między rachunkami czy tracić czas na obliczenia, jaka kwotę powinni zatrzymać na koncie firmowym.
Uproszczenie zarządzania finansami firmy to nie jedyny powód wprowadzenia do oferty Idea Banku Konta Firma to Zysk. – Warunki, jakie zaproponowaliśmy nie były dotąd w ogóle dostępne dla przedsiębiorców. To nasza forma uprzywilejowania tej grupy klientów, która w usługach bankowych od lat jest dyskryminowania – zauważa Michał Knitter.
W jaki sposób naliczane są odsetki na koncie? Bank stosuje kapitalizację dzienną. Oznacza to, że wysokość odsetek uzależniona jest od ilości środków zgromadzonych na koncie w danym dniu. Konto Firma to Zysk można założyć przez Internet. Po wypełnieniu prostego wniosku online kurier dostarcza umowę do klienta. Po jej podpisaniu konto jest aktywowane.
fot. mat. prasowe
Wysokość oprocentowania i opłaty za konto Firma to Zysk w Idea Banku
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl