Na papierach JSW pierwszego dnia zarobili tylko najszybsi
2011-07-06 18:03
© fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Sprzedaż detaliczna w strefie euro mniejsza o 1,9%
Na otwarciu sesji akcje spółki wyceniano na blisko 141 PLN, ale kilkuzłotowy, szybki zysk zdążyli zrealizować tylko nieliczni spośród prawie 170 tys. inwestorów indywidualnych, którzy nabywali papiery po 136 PLN, bo już po pierwszej godzinie handlu ich cena oscylowała wokół ceny emisyjnej. WIG20 na kilka minut przed końcem sesji na GPW poruszał się poniżej 2800 pkt. (spadał o ok. 0,8 proc.), a złoty mocno tracił na wartości, zwłaszcza względem franka, który podrożał w ciągu doby o ponad 10 groszy do 3,30 PLN. Szwajcarska waluta w najbliższych tygodniach na pewno nie da spokoju kredytobiorcom spłacającym raty we frankach, ponieważ na światowych rynkach inwestorzy gwałtownie reagują zmianą nastrojów na kolejne doniesienia ze strefy euro i pod wpływem emocji włączają na przemian tryby “wysokie ryzyko” i “brak ryzyka”. Dzisiaj w centrum uwagi znalazła się Portugalia.Degradacja ratingu Portugalii przez agencję Moody’s o cztery szczeble do poziomu śmieciowego spotkała się z ostrą krytyką przedstawicieli unijnych struktur i odświeżyła dyskusję na temat rzetelności organizacji oceniających bezpieczeństwo papierów dłużnych emitowanych. Rzecznik Komisji Europejskiej stwierdził, że decyzja agencji jest nie tylko dyskusyjna, ale również opiera się na czysto hipotetycznych scenariuszach, które są zupełnie oderwane od konkretnych działań podjętych w ostatnim czasie przez portugalski rząd przy wsparciu opozycji. Przykładowo, o determinacji Portugalii w dążeniu do uporządkowania finansów państwa może świadczyć przeforsowany w ubiegłym tygodniu projekt jednorazowego podatku.
Inwestorzy jednak obecnie większym zaufaniem darzą finansistów niż polityków i masowo wycofują się z rynków powiązanych z państwami grupy PIIGS. W środę premia za ryzyko inwestycji w portugalskie obligacje dziesięcioletnie w stosunku do niemieckich wzrosła o ok. 150 punktów bazowych do blisko 9,5 proc.
fot. mat. prasowe
Przedstawiciele niemieckiego ministerstwa finansów ucięli spekulacje, jakoby konieczny był na obecnym etapie drugi program ratunkowy dla Portugalii, ale nie można wykluczyć, że odcięcie kolejnego członka strefy euro od finansowania na rynkowych warunkach, ostatecznie nie okaże się samospełniającą się przepowiednią agencji Moody's. Rentowność analogicznych obligacji Włoch osiągnęła w środę najwyższy poziom od blisko trzech lat, a irlandzkie obligacje dwuletnie przynosiły ponad 15 proc. rocznie.
fot. mat. prasowe
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
oprac. : Łukasz Wróbel / Noble Securities