Lokaty jednodniowe nie znikną
2011-07-27 11:13
Sposób działania lokat „antybelkowych” przed 1 stycznia 2012 © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Najlepsze lokaty bankowe VI 2011
Podatek od zysków kapitałowych, potocznie nazywany od nazwiska swojego autora, podatkiem Belki został wprowadzony w 2002r. Początkowo jego stawka wynosiła 20 proc. i obejmowała zyski z oszczędności, czyli depozytów i lokat bankowych.Od 2004 roku ustawodawca opodatkował także dochody z działalności kapitałowej tzn. zyski uzyskane ze sprzedaży papierów wartościowych i jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych. Z jednoczesną zmianą instrumentów, które podlegają opodatkowaniu obniżono stopę tego podatku do 19 proc.
Kolejne obciążenie podatkowe spowodowało ogólne niezadowolenie obywateli, ponieważ po raz kolejny Państwo zaczęło zabierać im ich ciężko zarobione pieniądze. Nie wszystko jednak stracone. Banki dostrzegłszy lukę w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, a dokładniej w sposobie zaokrąglania podstawy opodatkowania i kwoty samego podatku do pełnego złotego, wprowadziły produkt, który dzięki swojej konstrukcji pozwalał na uniknięcie podatku Belki. Mowa tu o lokatach jednodniowych lub tych z dzienną kapitalizacją odsetek.
Sposób działania takiego produktu jest bardzo prosty. Chodzi o to, że odsetki od wpłaconej kwoty są naliczane każdego dnia i w zależności od tego, ile wyniosą, podatek od nich zostanie pobrany lub nie. Mechanizm zaokrąglania przedstawia poniższa tabela:
fot. mat. prasowe
Sposób działania lokat „antybelkowych” przed 1 stycznia 2012
Zaproponowana przez Ustawodawcę zmiana w Ordynacji Podatkowej zakłada, że od dnia 1 stycznia 2012 roku zmieni się sposób zaokrąglania zarówno podstawy opodatkowania, jak i kwoty należnego podatku do jednego grosza. Z punktu widzenia deponentów zmiana ta wpłynie niekorzystnie na ich zarobek z lokat. Zyska natomiast Skarb Państwa – przedstawiciele resortu finansów przewidują, że dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego do budżetu wpłynie nawet 380 milionów złotych rocznie.
Jeśli zmiany weszłyby w życie, oszczędzający w bankach będą płacić podatek od faktycznie zarobionej kwoty. Nie będzie już mowy o zaokrąglaniu, ponieważ zarówno podstawa opodatkowania, jak i odsetki będą wyliczane z dokładnością do jednego grosza.
fot. mat. prasowe
Sposób działania lokat „antybelkowych” po 1 stycznia 2012
Zmiana ta spowoduje, że realny zysk klienta będzie mniejszy. O ile mniejszy? To warto zobaczyć na przykładzie. Założenie brzmi: Pan Kowalski, 1 lipca tego roku zakłada lokatę roczną z dzienną kapitalizacją odsetek na kwotę 5 tys. złotych, której stałe oprocentowanie w skali roku wynosi 5 proc. Oto ile straci na rzecz Skarbu Państwa z odsetek, jakie należą mu się z racji pożyczenia bankowi pieniędzy:
fot. mat. prasowe
Symulacja odsetek po zmianach legislacyjnych
oprac. : eGospodarka.pl