eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeRynki akcji coraz bardziej nerwowe

Rynki akcji coraz bardziej nerwowe

2011-07-28 12:16

Rynki akcji coraz bardziej nerwowe

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Środowa sesja przyniosła dalsze pogorszenie nastrojów na rynkach akcji. Europejskie indeksy akcji spadały o 1,1-1,4%, natomiast amerykańskie indeksy akcji zanotowały spadki rzędu 1,6-2,7%.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Inwestorom oprócz zmartwienia z limitem zadłużenia USA oraz rozczarowującymi wynikami firm doszedł problem związanym z gorszymi danymi na temat zamówień na dobra trwałego użytku w USA. To wszystko sprawiło, że na rynkach dominowały negatywne nastroje. Negatywne konsekwencje klina politycznego mogą nie skończyć się tylko na utracie wizerunku przez USA, ale także na obcięciu prestiżowego ratingu AAA. Co więcej, raport dotyczący kondycji amerykańskiej gospodarki potwierdził, że sytuacja nie jest kolorowa. Według Bezowej Księgi Fed dynamika wzrostu w ośmiu regionach USA w czerwcu i na początku lipca wyhamowała. To z kolei stawia pod znakiem zapytania aktywność gospodarki w drugiej połowie roku. Niepokojący jest również niski poziom planowanych inwestycji przez firmy.

Na rynku walutowym w dalszym ciągu zainteresowaniem cieszyły się bezpieczne aktywna. Jeśli chodzi o waluty, to na wartości zyskiwał JPY, CHF oraz USD, który jest w dalszym jest postrzegany przez niektórych inwestorów jako bezpieczna przystań. W sytuacji wzrostu niepokoju na rykach nasza krajowa waluta osłabiała się. Eurozłoty przełamał krótkoterminową linię trendu spadkowego, CHFPLN ponownie znalazł się w dniu dzisiejszym powyżej poziomu 3,50, natomiast USDPLN handlowany jest ponownie powyżej 100-okresowej średniej na wykresie dziennym.

Zgodnie z oczekiwaniami bank centralny Nowej Zelandii pozostawił główną stopę procentową na poziomie 2,5%. Komunikat był dość jastrzębi, co przyczyniło się do dalszej aprecjacji NZD. Prezes RBNZ powiedział, iż gospodarka rozwija się w szybszym tempie niż tego oczekiwano. Ponadto wskaźnik inflacji CPI w ujęciu rocznym znajduję się powyżej celu. Rynek oczekuje, iż stopy procentowe w Nowej Zelandii zostaną podniesione w przeciągu najbliższych miesięcy, choć Alan Bollard przyznał, iż silna waluta zmniejsza potrzebę zacieśniania polityki monetarnej. NZDUSD ponownie powrócił w okolice historycznego maksimum.

Najważniejsze wiadomości

  • E-Z: Podaż pieniądza M3 w czerwcu wzrosła o 2,1% w skali roku
  • Switz: Indeks KOF w lipcu ukształtował się na poziomie 2,04pkt.
  • US: Indeks Conference Board wzrósł w lipcu do 59,5pkt. z 57,6pkt.
  • US: Zamówienia na dobra trwałego użytku w USA w czerwcu spadły o 2,1% miesiąc do miesiąca wobec wzrostu o 1,9% po korekcie w maju
  • NZ: Decyzją banku centralnego w Nowej Zelandii główna stopa procentowa została utrzymana na poziomie 2,5%
  • E-Z: S&P obniżył rating Grecji z "CCC" do "CC" z perspektywą negatywną
  • GE: Stopa bezrobocia w lipcu nie zmieniła się i wyniosła 7%
  • GE: Według wstępnych danych inflacja CPI w Niemczech wzrosła w lipcu o 0,4% w ujęciu miesiąc do miesiąca i do 2,4% w skali roku

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: