Polskie banki straciły 1257 milionów złotych
2011-08-02 11:13
Zgodnie z opublikowanym przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego raportem dotyczącym sytuacji banków w 2010 roku stwierdzić należy, że ubiegły rok był dla sektora bankowego okresem stosunkowo stabilnym. Na stan ten wpłynęła wyrównująca się sytuacja całego sektora finansowego oraz strategia samych banków, które uwzględniając potencjalne zagrożenia przeformułowały swoje algorytmy działania.
Przeczytaj także: Wypłacalność banków III kw. 2010 r.
Wpływy z zewnątrzOżywienie globalnej gospodarki przełożyło się wprost proporcjonalnie na zwyżkę rodzimego sektora. W porównaniu z rokiem 2009 wzrost aktywności głównych partnerów handlowych kraju spowodował szybki przyrost wartości eksportu i importu w złotych o odpowiednio 10,9% oraz 12,9%, jak i w euro o 19,5% oraz 21,7%. Przyczyniło się to do większego o 2,1% rok do roku tempa wzrostu PKB wynoszącego według szacunków 3,8%, przy czym zaznaczyć należy, że jego wartość stopniowo wzrastała wraz z każdym upływającym kwartałem roku 2010. Innymi czynnikami mającymi bezpośredni wpływ na przyspieszenie polskiej gospodarki było między innymi umocnienie popytu krajowego (4,3%), wzrost produkcji sprzedanej przemysłu (9,7%) oraz stopniowa poprawa sytuacji na rynku pracy przekładająca się na wzrost spożycia indywidualnego.
Sytuacja na międzynarodowych rynkach finansowych choć stabilniejsza, to również w roku 2010 charakteryzowała się podwyższoną zmiennością, reagując bezpośrednio na dane makroekonomiczne pochodzące ze Stanów Zjednoczonych, Chin oraz Unii Europejskiej. Na szczególną uwagę zasługuje fakt pogorszenia sytuacji finansów publicznych poszczególnych krajów członkowskich Wspólnoty – Grecja, Irlandia, dalej Portugalia – przekładającej się na stopniowe osłabienie euro względem franka szwajcarskiego oraz dolara.
Niezmienna koncentracja sektora
Na koniec roku 2010 odnotowano analogiczną do roku poprzedniego koncentrację sektora bankowego. Obrazuje to niezmienna w porównaniu z rokiem 2009 liczba 49 działających w kraju banków komercyjnych oraz identyczny poziom ilości banków spółdzielczych, których liczba na koniec roku ubiegłego wynosiła 576 jednostek. Wspomnieć należy, że udział rynkowy pięciu największych banków w kraju kształtuje się na średnim poziomie wskaźnika krajów UE ogółem i wynosił dla Polski 43,9%.
Faktem nie do przecenienia jest również wzrost udziału banków krajowych w aktywach sektora bankowego. Tendencja utrzymująca się drugi rok z rzędu spowodowała, że mierzony aktywami udział krajowy w rynku, zwiększył się z poziomu 31,9% do 33,8%, przy czym największą sumę bilansową osiągnął PKO BP, Pekao, BRE, ING oraz BGK zabezpieczając poziom odpowiednio 170, 130, 85, oraz 60 mld zł. Na koniec roku 2010 udziały aktywów sektora bakowego opiewały na wartość około 70% całego systemu finansowego oraz posiadały około 82% udziału w PKB.
Przeczytaj także:
Redukcja kosztów priorytetem dla banków
oprac. : Piotr Głowacki / Portal Skarbiec.Biz
Więcej na ten temat:
sektor bankowy, polski sektor bankowy, polski rynek bankowy, polskie banki, wyniki banków, wypłacalność banków, wyniki finansowe banków