Światowy rynek obligacji
2011-08-02 13:44
Przeczytaj także: Czas na bezpieczne inwestowanie
Lokaty bankowe wygrywają z inflacją tylko w Japonii
fot. mat. prasowe
Oprocentowanie rocznej lokaty w wybranych walutach
Oprocentowanie rocznej lokaty w wybranych walutach
Rating ma znaczenie
Bez względu na wszystkie negatywne epitety kierowane pod adresem agencji ratingowych, ich opinia wciąż ma olbrzymie znaczenie dla inwestorów instytucjonalnych obracających obligacjami na międzynarodowym rynku. Wystarczy spojrzeć na wycenę papierów skarbowych rynków wschodzących. Bułgaria, Meksyk czy Rosja (wszystkie posiadające rating BBB) wypłacają rocznie kupony od 7,5 do 11,38 proc., ale na rynku wtórnym trzeba zapłacić za ich obligacje znacznie powyżej nominału, ponieważ fundusze emerytalne i inwestycyjne z całego świata szukają gorączkowo jak najwyższych, lecz zarazem stosunkowo pewnych odsetek. Nikt natomiast nie chce mieć do czynienia z obligacjami Argentyny, których nie oceniała żadna agencja ratingowa. Papiery dłużne oferują taki sam kupon, jak zapadające rok wcześniej obligacje Meksyku (11,38 proc. rocznie), ale ich cena jest tak niska, że nabywając je na rynku wtórnym inwestorzy mogą uzyskiwać rocznie 41,6 proc. tak długo, jak Argentyna będzie wywiązywać się ze zobowiązań.
fot. mat. prasowe
Rentowność dolarowych obligacji rządowych oraz obligacji rządowych (w euro) wybranych państw rozwija
Rentowność dolarowych obligacji rządowych oraz obligacji rządowych (w euro) wybranych państw rozwijających się
6 wysp bezpieczniejszych niż USA
W piątek 28 lipca 2011 r. inwestorzy uznali za bezpieczniejsze od amerykańskich obligacji papiery dłużne sześciu państw. Rentowność dziesięcioletnich obligacji Kanady, Danii, Niemiec, Japonii, Szwecji i Szwajcarii były niższe od rentowności amerykańskich dziesięciolatek.
fot. mat. prasowe
Rentowności obligacji skarbowych niższe niż rentowność obligacji USA
Rentowności obligacji skarbowych niższe niż rentowność obligacji USA
Amerykańskie papiery niebezpieczniejsze niż przed kryzysem w strefie euro
Notowania kontraktów CDS odzwierciedlające koszt ubezpieczenia na wypadek niewypłacalności emitenta obligacji sugerują, że wierzyciele USA obawiają się obecnie o swoje pieniądze bardziej niż w lutym 2010 r., gdy rozpoczęły się rozmowy o ratowaniu Grecji. 8 lutego 2010 ubezpieczenie przed niewypłacalnością USA wyceniano na 59,7 punktów bazowych, a w ostatnim tygodniu lipca na 61,8 pkt. Oznacza to, że nabywca ubezpieczenia pięcioletnich obligacji skarbowych Stanów Zjednoczonych o wartości 10 mln USD płaci rocznie składkę 61,8 tys. USD.
![Obligacje skarbowe atrakcyjne tylko na początku [© Fotowerk - Fotolia.com] Obligacje skarbowe atrakcyjne tylko na początku](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/obligacje/Obligacje-skarbowe-atrakcyjne-tylko-na-poczatku-134844-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl