eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeSkarbowe papiery wartościowe 01.08-08.08

Skarbowe papiery wartościowe 01.08-08.08

2011-08-09 16:02

Skarbowe papiery wartościowe 01.08-08.08

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Podczas piątkowej operacji otwartego rynku NBP sprzedał 7-dniowe bony pieniężne o wartości 102,8 mld PLN, co odpowiadało popytowi. Podaż wynosiła 104 mld PLN. Na rynku SPW i kontraktów IRS przez większą część minionego tygodnia utrzymywała się relatywna stabilizacja pomimo podwyższonej nerwowości na świecie.

Przeczytaj także: Skarbowe papiery wartościowe 04.07-11.07.2011

Obserwowaliśmy małe wahania rentowności, przeważały jednak wzrosty cen, co było związane z silną korelacją polskiego rynku obligacji z niemieckimi Bundami. Nadal aktywni są inwestorzy zagraniczni na polskim rynku długu.

Oczekujemy utrzymania relatywnie wysokiego popytu na rynku SPW w okresie do końca roku. Pozytywny wpływ na rynek nadal wywierać będzie niska podaż papierów oferowanych na przetargach MF, możliwe utrzymanie stóp na dotychczasowym poziomie nawet do końca bieżącego roku (niektóre analizy wskazują, że może nawet w 2012 roku) oraz dobry stan polskiej gospodarki. Agencja ratingowa S&P potwierdziła rating dla Polski na poziomie „A-” oraz pozostawiła stabilną perspektywę ratingu. Swoją decyzję uargumentowała właśnie konkurencyjną i silną gospodarką, choć zwróciła uwagę, że oceny Polski są ograniczone przez wysoki dług publiczny i wciąż dużą rolę sektora publicznego w gospodarce. Agencja oczekuje jednak, że inwestycje będą stanowić istotny czynnik wzrostu gospodarczego w krótkiej perspektywie. Niemniej S&P ostrzegł, że ocena wiarygodności Polski może zostać obniżona, jeśli nie dojdzie do przyspieszenia konsolidacji fiskalnej po jesiennych wyborach.

Czynnikiem ryzyka pozostaje niestabilna sytuacja finansowa w niektórych państwach europejskich, co może w chwilach zwiększonej awersji do ryzyka mieć lekko negatywny wpływ na nasz rynek SPW, co pokazała sesja ubiegło piątkowa.

Zbliża się okres publikacji krajowych danych makroekonomicznych za lipiec. Jeśli dominować będą czerwcowe tendencje szanse na powstrzymanie się RPP przed kolejnymi podwyżkami stóp w tym toku wzrosną, a to zapewne zwiększy zainteresowanie polskimi obligacjami.

W kontekście najbliższych perspektyw krajowego rynku długu kluczowa będzie w tym tygodniu publikacja danych nt. inflacji CPI (12.08). Rynek spodziewa się lekkiego wzrostu do 4,3% r/r z 4,2% r/r w czerwcu. Następnie poznamy wielkość zatrudnienia i płace (17.08), dynamikę produkcji przemysłowej i inflację PPI (18.08), inflację netto (19.08).

Na świecie nadal utrzymywała się nerwowa atmosfera, co przekładało się na wzrost rentowności szczególnie papierów zagrożonych państw strefy euro.

W ubiegłym tygodniu, EBC pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie (1,5% dla stopy głównej) – co było zgodne z oczekiwaniami. Odpowiadając na kryzys zadłużenia w strefie euro Jean-Claude Trichet zapowiedział przeprowadzanie przez bank dodatkowych operacji refinansujące o zapadalności około sześciu miesięcy. Podczas konferencji z ust prezesa EBC nie padła jednak oczekiwana przez rynek zapowiedź wprowadzenia dodatkowych programów skupu obligacji zagrożonych państw strefy euro. To wraz z informacjami o wzroście amerykańskiego zadłużenia ponad poziom zeszłorocznego dochodu krajowego brutto podniosło i tak wysoką już awersję do ryzyka na rynku. W panice inwestorzy pozbywali się akcji, co spowodowało, że amerykańskie indeksy notowały największe spadki od czasu kryzysu finansowego w latach 2008-2009.

Znaczący wzrost rentowności obligacji włoskich i hiszpańskich nasilił obawy o rozprzestrzenianie się, tzw. kryzysu finansowego na koleje kraje strefy euro (w minionym tygodniu było to: w sektorze 5Y rentowność w Madrycie wzrosły do 5,54%, zaś w Rzymie do 5,55%. W przypadku 10Y było to odpowiednio: 6,19% i 6,27%). W weekend EBC poinformował (po nadzwyczajnym posiedzeniu Rady Prezesów Banku), iż będzie "aktywnie wprowadzać w życie" program zakupu obligacji rządowych mający pomóc w walce z rozszerzającym się kryzysem zadłużeniowym w strefie euro. Choć oświadczenie nie precyzuje obligacje których krajów będą kupowane przez EBC, co jest jednak prawie pewne, że z programu skorzystają przede wszystkim Włochy i Hiszpania, które starają się uniknąć sytuacji, w której znalazły się Grecja, Irlandia i Portugalia. Ocenia się, że zakupy włoskich i hiszpańskich obligacji mogą sięgać około 2,5 mld EUR dziennie. Informacje te pozytywnie wpłynęły na rynek długu krajów PIIGS, przekładając się na spadek rentowności papierów już podczas pierwszych godzin sesji bieżącego tygodnia.

Niepewność na światowych rynkach nie mogła ominąć rynku CDS (kontraktów przed zabezpieczeniem niewypłacalności dłużnika). W zeszłym tygodniu dla Polski koszt la 5Y CDS wzrósł do ponad 208 pb, choć jeszcze kilka tygodni temu utrzymywał się poniżej 150 pb. Tym samym pobiliśmy rekordowy 183 pkt poziom z czerwca 2010 r. Wszelkie rekordy biją CDSy Hiszpanii i Włoch - pierwsze przekroczyły, a drugie zbliżyły się do 400 pb, pokonując nawet kontrakty dla Węgier na poziomie 370 pb.

Agencja S&P obniżyła w piątek (6.08) długoterminowy rating USA o jeden poziom do "AA plus" z "AAA" z powodu niepokoju o poziom deficytu budżetu. Perspektywa ratingu jest negatywna, co wskazuje, że w ciągu 12-18 miesięcy możliwa jest dalsza obniżka ratingu. Jak podano w komunikacie” obniżka odzwierciedla opinię, że konsolidacja fiskalna, która niedawno została zaakceptowana przez Kongres i rząd nie wystarczy (...) by ustabilizować średnioterminową dynamikę zadłużenia rządu".

Niższy rating USA zaniepokoić może Chiny i Japonię, które na koniec czerwca miały w formie rezerw walutowych odpowiednio 3,2 bln USD i 1,1 bln USD, głównie w postaci rządowych obligacji USA.

W tym tygodniu uwagę rynków finansowych przyciągać będzie zaplanowane na wtorek (9.08) posiedzenie Fed. Oczekuje się pozostawienia stóp na dotychczasowym poziomie i podobnego tonie komentarza po posiedzeniu.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: