eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeSzwajcarzy robią wiele by osłabić kurs franka

Szwajcarzy robią wiele by osłabić kurs franka

2011-08-18 09:31

Czwartkowy poranek przyniósł mocne osłabienie szwajcarskiego franka w relacji do głównych walut. Kurs EUR/CHF skoczył z 1,1390 do 1,1513, a USD/CHF wzrósł z 0,7913 do 0,7987.

Przeczytaj także: Nerwowy początek tygodnia na rynkach wschodzących

Ten ruch na rynku walutowym wiązany jest z aktywnością Narodowego Banku Szwajcarii (SNB). Szwajcarzy robią wiele, żeby franka osłabić. Wczorajsze decyzje pokazały jednak, że póki co nie zamierzają czasowo powiązać kursu franka z euro.

SNB rozczarował

SNB poinformował w środę, że podejmie dalsze działania mające na celu przeciwdziałać umocnieniu franka. Bank wykorzysta w tym celu swapy walutowe oraz zwiększy do 200 mld CHF depozyty banków. Zapowiedź ta nie znalazła jednak uznania w oczach inwestorów, którzy na fali licznych spekulacji, liczyli na zapowiedź przyszłego usztywnienia kurs EUR/CHF. Brak jakiegokolwiek odniesienia do tego pokazuje, że ten instrument bank pozostawił sobie na koniec. A więc, gdyby notowania EUR/CHF wróciły w okolice parytetu.

SNB od dwóch tygodni stara się aktywnie walczyć z przewartościowanym frankiem. Pierwszym krokiem było m.in. obniżenie stóp procentowych. Przed tygodniem bank informował o znaczącym zwiększeniu płynności.

Z mocnym frankiem próbuje walczyć też szwajcarski rząd. Wczoraj zapowiedział on wart 2 mld CHF pakiet wsparcia dla przedsiębiorstw dotkniętych tym problemem. W tym głównie dla eksporterów, branży hotelowej i innowacyjnych przedsiębiorstw.

Nastroje na giełdach ponownie się pogarszają

Mniejsze od oczekiwań przychody oraz korekta w dół prognoz przez koncern Dell to główna przyczyna środowego spadku o 0,47% indeksu Nasdaq Composite. Akcje Dell potaniały o ponad 10%. Inwestorzy wyprzedawali też walory innego producenta komputerów, spółki Hewlett-Packard. Zakończyła on dzień spadkiem o 3,7%.
Pogorszenie nastrojów na Wall Street, mocny jen oraz obawy o sytuację w globalnej gospodarce, stały się dziś przyczyną spadków na tokijskiej giełdzie. Nikkei stracił 1,25%, kończąc dzień na poziomie 8943,76 pkt. Spadki dominowały również na większości azjatyckich parkietów. Od spadków dzień zaczynają giełdy europejskie.
Po kilkudniowym odreagowaniu panicznej wyprzedaży z pierwszych dnia sierpnia, nastroje na giełdach ponownie zaczynają się pogarszać. Jeżeli ze strony danych makroekonomicznych nie napłyną pozytywne impulsy, to indeksy bardzo szybko mogą wrócić w pobliże sierpniowych minimów.

Czwartkowe kalendarium

Czwartkowe kalendarium jest pełne ważnych raportów makroekonomicznych. Jeszcze przed południem inwestorzy poznają lipcowe dane o sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii (prognoza: 0,3% M/M). Po południu natomiast pojawi się seria raportów z Polski i USA. Główny Urząd Statystyczny opublikuje lipcowe dane o produkcji (prognoza: 3,4% R/R) i cenach producentów (prognoza: 5,6% R/R), które mogą mieć pewien wpływ na notowania złotego i polski rynek długu. Potencjalny wpływ na nastroje na rynkach globalnych będą natomiast miały dane z USA. O godzinie 14:30 będą to raporty o inflacji CPI (prognoza: 0,2% M/M) i wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych (prognoza: 400 tys.). O 16:30 zostanie opublikowana sprzedaż domów na rynku wtórnym (prognoza: 4,9 mln), indeks Fed z Filadelfii (prognoza: 3,7 pkt.) i indeks wskaźników wyprzedzających (prognoza: 0,2%).

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

oprac. : Marcin R. Kiepas / X-Trade Brokers DM S.A. X-Trade Brokers DM S.A.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: