eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeCzy Bernanke poprawi nastroje rynkowe?

Czy Bernanke poprawi nastroje rynkowe?

2011-08-22 13:36

Czy Bernanke poprawi nastroje rynkowe?

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Gro uwagi w bieżącym tygodniu będzie skupiało się wokół piątkowego, corocznego wystąpienia szefa Fed w Jackson Hole z jednego powodu- część inwestorów żywi nadzieję, że tak jak rok temu, być może zostanie ogłoszony kolejny program ilościowego luzowania polityki monetarnej.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Szanse są dość małe biorąc pod uwagę wzrostowy trend wskaźnika inflacji w ostatnich kilku miesiącach. Ponadto sam Fed jest podzielony w kwestii utrzymywania bardzo niskiego poziomu stóp procentowych. Zarówno Kacherlakota, Fisher i Plosser w mniejszym bądź większym stopniu uważają, iż napływające dane z gospodarki amerykańskiej nie uzasadniają zmiany komunikatu Fed, w którym padła jasna deklaracja odnośnie utrzymanie luźnej polityki monetarnej do co najmniej połowy 2013r.

Czas pokaże, jak zareagują rynki na ewentualne dalsze propozycje stymulowania gospodarki. W oczekiwaniu na wystąpienie Beranke mamy szereg istotnych danych makroekonomicznych. Z USA najważniejsze dane będą dotyczyły rynku nieruchomości, gdzie po ostatnim kiepskim odczycie liczby rozpoczętych budów i wydanych pozwoleń na budowę nie należy się spodziewać, iż dynamika sprzedaży nowych domów zachwyci. Ponadto poznamy zamówienia na dobra trwałego użytku w lipcu i wstępne dane o tempie wzrostu gospodarczego w II kwartale. Z kolei o nastrojach konsumentów poinformuje Indeks Uniwersytetu Michigan za sierpień. Ze strefy euro i krajów członkowskich najważniejsze odczyty będą dotyczyły indeksów aktywności w sektorze przemysłu oraz usług oraz indeksu ZEW i Ifo.

Motorem wszelkich ruchów w tym tygodniu będzie również poziom awersji do ryzyka. Niepewność na rynkach pozostaje duża, a perspektywy dla gospodarek światowych niepewne, co może skutkować częstszymi zmianami prognoz. Na rynku walutowym w dniu dzisiejszym, podobnie jak podczas piątkowej sesji, waluta amerykańska pozostaje nieco słabsza. Eurodolar handlowany jest ponownie powyżej poziomu 1,44, jednak ryzyko słabszych odczytów makroekonomicznych ze strefy euro w kolejnych dniach mogą znacznie ograniczyć dalsze wzrosty na tej parze.

Najważniejsze wiadomości

  • GE: Inflacja PPI w lipcu wzrosła o 0,7% miesiąc do miesiąca i przyśpieszyła do 5,8% w skali roku
  • CA: Inflacja CPI w lipcu zwolniła do 2,7% rok do roku i wzrosła o 0,2% miesiąc do miesiąca
  • PL: Bazowa inflacja CPI w Polsce w lipcu wzrosła o 0,1% miesiąc do miesiąca, natomiast rok do roku pozostała na niezmienionym poziomie 2,4%
  • CA: Bazowa inflacja CPI w lipcu wzrosła o 0,3% licząc miesiąc do miesiąca i przyśpieszyła do 1,6% w skali roku
  • US: Filadelfijski indeks Fed spadł w sierpniu do -30,7pkt. z +3,2pkt. w lipcu
  • PL: W lipcu 2011 tempo wzrostu produkcji przemysłowej spowolniło do 1,8% rok do roku z 2,0% w czerwcu. Miesiąc do miesiąca produkcja spadła o 6,0%
  • JP: Indeks aktywności w przemyśle w czerwcu wzrósł o 2,3%
  • Switz: Podaż pieniądza M3 w lipcu wzrosła o 0,95% w ujęciu miesięcznym i o 5,9% w skali roku

 

1 2

następna

oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: