Rynki finansowe - lekki optymizm utrzymuje się
2011-08-24 14:05
© fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
W strefie euro przemysł i usługi nadal się rozwijają, jednak w tempie bliskim stagnacji. Rynki nie przejęły się zbytnio pogorszeniem nastrojów konsumentów w tym regionie. Nastrojów nie zdołały również popsuć słabsze od oczekiwań dane z amerykańskiego rynku nieruchomości i niższy odczyt indeksu aktywności produkcyjnej publikowanego przez Bank Rezerwy Federalnej w Richmond oraz informacje o trzęsieniu ziemi na północno-wschodnim wybrzeżu USA. Najwyraźniej inwestorzy wiążą coraz większe nadzieje z piątkowym wystąpieniem Bena Bernanke. W czasie sesji azjatyckiej natomiast klimat inwestycyjny popsuła obniżka ratingu Japonii przez Moody’s do Aa3.Indeks Ifo, uznawany za najbardziej wiarygodne źródło informacji o kondycji niemieckiej gospodarki, spadł w sierpniu do poziomu 108,7pkt., poniżej oczekiwań rynkowych. Niemiecki indeks bieżących warunków gospodarczych również zanotował spadek do 118,1pkt. z 121,4pkt. miesiąc wcześniej. W oczekiwaniu na te dane euro traciło na wartości a notowania eurodolara znalazły się poniżej poziomu 1,4400. Sama publikacja indeksów przyczyniła się do lekkiej zwyżki notowań EURUSD. Jak widać inwestorzy mniej nerwowo reagują na słabsze dane.
Notowania złotego pozostają dość stabilne z lekką tendencją do osłabiania się PLN od rana. Dzisiaj z Polski poznaliśmy dane o sprzedaży detalicznej oraz stopie bezrobocia w lipcu. Sprzedaż detaliczna wzrosła rok do roku o 8,2%, zaś w ujęciu miesięcznym zwiększyła się o 0,7%. GUS poinformował również, że w ubiegłym miesiącu stopa bezrobocia zmniejszyła się do 11,7%. Publikacją danych nie wpłynęła na notowania krajowej waluty, choć odczyty były gorsze od prognoz. Złoty będzie pozostał pod wpływem sytuacji na rynkach zagranicznych.
Sytuacja na rynkach pozostaje dość stabilna- najprawdopodobniej silniejszych ruchów możemy spodziewać się dopiero w piątek. Oczy inwestorów będą zwrócone na dane o zamówieniach na dobra trwałego użytku w USA.
Najważniejsze wiadomości
- GE: Według wstępnych danych indeks PMI z sektora usług spadł w sierpniu do poziomu 50,4pkt. z 52,9pkt.
- GE: Według wstępnych danych indeks PMI z sektora przemysłowego pozostał w sierpniu na niezmienionym poziomie 52pkt. wobec prognozowanego spadku
- E-Z: Według wstępnych danych indeks PMI z sektora przemysłowego spadł w sierpniu do poziomu 49,7pkt., zgodnie z oczekiwaniami
- E-Z: Według wstępnych danych indeks PMI z sektora usług spadł w sierpniu o 0,1pkt. do poziomu 51,5pkt. Prognozowano spadek do 51,1pkt.
- GE: Indeks nastrojów gospodarczych ZEW spadł w sierpniu do -37,6pkt. z -15,1pkt. miesiąc wcześniej. Analitycy prognozowali spadek do -25pkt.
- GE: Indeks bieżących warunków gospodarczych wyniósł w sierpniu 53,5pkt. wobec 90,6pkt. w lipcu
- CA: Sprzedaż detaliczna w Kanadzie wzrosła w czerwcu o 0,7% miesiąc do miesiąca. Sprzedaż detaliczna bez aut spadła natomiast w czerwcu o 0,1%
- US: Indeks Richmond Fed spadł w sierpniu do poziomu -10pkt.
Główne wydarzenia dnia
fot. mat. prasowe
oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A.