Skarbowe papiery wartościowe 15.08-22.08
2011-08-24 14:17
© fot. mat. prasowe
NBP zaoferował podczas piątkowej (19.08) operacji otwartego rynku 7-dniowe bony pieniężne za 104,5 mld PLN. Popyt ze strony banków wyniósł 104,8 mld PLN. Dla porównania w piątek zapadały bony o wartości 98,1 mld PLN.
Przeczytaj także: Skarbowe papiery wartościowe 01.08-08.08
Po rozliczeniu operacji otwartego rynku w systemie płynność wyraźnie spadnie. Na rynku pieniężnym stawki depozytowe O/N mogą w najbliższych dniach oscylować w pobliżu 4,50%.Na rynku stopy procentowej dominują wysokie ceny SPW i w efekcie nasila się tendencja do spadku rentowności. W ostatnich dniach doszło też do istotnego rozszerzenia się asset swap spreadów w dłuższych sektorach. W przypadku instrumentów 10-letnich ASW wynosił 19 sierpnia +85 pb. Dla porównania pod koniec lipca br. oscylował na poziomie prawie 50 pb niższym. Powodem tak gwałtownych zmian był znacznie silniejszy spadek notowań kontraktów IRS (gra na obniżki stóp procentowych w 2012r.), przy jednoczesnym wyraźnie niższym popycie na wymagające zaangażowania kapitałowego SPW. Była to m.in. konsekwencja sytuacja na rynku globalnym.
Naszym zdaniem rentowności polskich SPW na koniec tygodnia utrzymają się w okolicach 4,40% dla OK0713, 5,05% dla PS0416 i 5,65% dla DS1020. W najbliższych dniach nie można jednak wykluczyć lekkiej realizacji zysków na obligacjach ze środka i długiego końca krzywej ze względu na utrzymywanie się w tych sektorach najniższych poziomów rentowności w tym roku. Jeżeli wyprzedaże na giełdach będą kontynuowane, to polskie papiery będą pod presją. Popyt na przecenione papiery szybko powinien się jednak pojawić. W rezultacie, w najbliższych dniach rynek SPW może wejść w trend boczny. Obecne poziomy cenowe mogą bowiem okazać się zbyt wysokie do przełamania.
fot. mat. prasowe
W tym tygodniu na rynku pierwotnym nie odbędzie się żadna aukcja papierów skarbowych. W dniu 24 sierpnia oferowane będą obligacje drogowe emitowane przez BGK na rzecz Krajowego Funduszu Drogowego (IDS1022 o wartości do 2 mld PLN). Jak podano, środowy przetarg będzie prawdopodobnie ostatnim w tym roku przeprowadzanym przez BGK na rzecz KFD. Na 23.08 (wtorek) zaplanowane jest natomiast robocze spotkanie RPP. Członkini Rady Elżbieta Chojna-Duch, członek RPP, powiedziała w piątek, że Rada może wydać po nim komunikat uspokajający rynki. Może to być zatem najważniejsze wydarzenie w kraju, bowiem kalendarz publikacji krajowych na najbliższe dni jest pusty.
fot. mat. prasowe
Czynnikiem ryzyka dla dłuższego końca krzywej SPW pozostaje niepewna sytuacja na świecie, co może oddziaływać w kierunku rozszerzania się spreadów pomiędzy notowaniami SPW i IRS. Póki co, sytuację lekko uspokoiła rekordowa aktywność na rynku wtórnym strefy euro ze strony EBC, który skupował obligacje skarbowe Hiszpanii i Włoch.
Ciekawa sytuacja utrzymuje się też na szwajcarskim rynku. SNB dąży do obniżenia dochodowości aktywów denominowanych w CHF i tym samym stara się ograniczyć skalę napływu środków z zagranicy. 17 sierpnia bank centralny Szwajcarii po raz kolejny zdecydował się na podniesienie limitu dla depozytów składanych przez banki komercyjne (bez oprocentowania). Tym razem został on podniesiony do 200 mld CHF z 120 mld CHF. W sierpniu była to trzecia taka decyzja (10 VIII do 120 mld CHF, a 3 VIII do 80 mld CHF z 30 mld CHF). Jednocześnie SNB przypomniał, że będzie odkupował emitowane przez siebie bony pieniężne (które do tej pory absorbowały płynność) do momentu aż depozyty banków osiągną wartość wspomnianą w decyzji, a także będzie zwiększał płynność w systemie finansowym poprzez zawieranie swapów walutowych (po raz pierwszy od jesieni 2008r.).
fot. mat. prasowe
Oznacza to perspektywę dalszego zwiększenia puli nieoprocentowanych środków o znacznie większej płynności (w relacji do inwestycji w bony pieniężne). Rynek spekuluje, że jednym z kolejnych kroków może być wprowadzenie ujemnej stopy procentowej przez SNB. W efekcie na rynku międzybankowym funkcjonują ujemne stopy nominalne. Stawki LIBOR CHF do 19 sierpnia utrzymywały się nieznacznie powyżej zera. Po raz pierwszy w piątek odnotowana została jednak ujemna stawka LIBOR w terminach: S/N (-0,00333%) i SW (-0,00167%). Prawdopodobne utrzymanie niestandardowych działań przez SNB będzie powodowało utrwalenie ujemnych stóp procentowych w najbliższych tygodniach (taki scenariusz dyskontuje m.in. rynek IRS, czy SPW).
fot. mat. prasowe
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także:
Skarbowe papiery wartościowe 12.09-19.09
oprac. : Mirosław Budzicki / PKO Bank Polski S.A.
Więcej na ten temat:
bony pieniężne, rentowność obligacji, notowania obligacji, notowania SPW, rynek SPW, rynek pierwotny SPW