Rynek walutowy - frank się stabilizuje
2011-08-25 10:38
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Rynki finansowe
Zwiększanie płynności w szwajcarskim systemie bankowym przez tamtejszy bank centralny doprowadziło do sytuacji, w której stawki Libor są bliskie zera, a w niektórych przypadkach nawet ujemne. W przypadku złota, które obok szwajcarskiej waluty uważane jest powszechnie za najbezpieczniejszą lokatę kapitału w niepewnych czasach, sytuacja zaczyna wyglądać podobnie. Dynamicznemu wzrostowi cen towarzyszył coraz mocniej rosnący udział transakcji spekulacyjnych. Zwiększenie depozytów zabezpieczających dla kontraktów terminowych na ten metal przez giełdę Comex oraz parkiet w Szanghaju spełniło rolę analogiczną, jak działania Szwajcarskiego Banku Centralnego wobec franka. W ciągu trzech dni notowania złota poszły w dół o około 9 proc. Po tej gwałtownej korekcie można spodziewać się stabilizacji na rynku tego kruszcu.
Stabilizacji wciąż nie widać natomiast na rynkach akcji. Na giełdzie nowojorskiej oraz parkietach w Londynie, Paryżu i Frankfurcie trwa odreagowanie niedawnych spadków. Sytuacja jednak jest w dalszym ciągu nerwowa i nie brakuje nagłych zmian nastrojów. Na tym tle warszawska giełda wygląda wyjątkowo słabo. Indeks naszych największych spółek nie ma siły na większy ruch w górę, co świadczy o tym, że chętnych do pozbywania się akcji nie brakuje i wykorzystują oni do tego każdą okazję.
Rynek nieruchomości
Z amerykańskiego rynku nieruchomości wciąż napływają niejednoznaczne informacje. Po niedawnych rozczarowujących danych dotyczących sprzedaży domów, Federal Housing Finance Agency (FHFA) poinformowała, że indeks cen domów jednorodzinnych wzrósł w czerwcu o 0,9 proc. w porównaniu do maja. Analitycy spodziewali się jego zwyżki o 0,2 proc. W maju zwiększył się on o 0,4 proc. To sygnał świadczący o hamowaniu tendencji spadku cen nieruchomości, trwającej od czasu załamania się boomu nieruchomościowego w 2007 r. W tym czasie średnia cena domów spadła o około jedną trzecią.
Z kolei wyliczany przez Mortgage Bankers Association indeks wniosków o kredyt hipoteczny obniżył się w tygodniu kończącym się 19 sierpnia o 2,4 proc, po wzroście o 4,1 tydzień wcześniej. Liczba wniosków o kredyt hipoteczny osiągnęła poziom najniższy od 15 lat. Amerykanie niechętnie ubiegają się o kredyt z powodu obaw o stabilność zatrudnienia.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
![Eurodolar – niedaleko silnych oporów Eurodolar – niedaleko silnych oporów](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/komentarz-walutowy/Eurodolar-niedaleko-silnych-oporow-132908-150x100crop.jpg)
oprac. : Home Broker