eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeBezprecedensowa decyzja SNB

Bezprecedensowa decyzja SNB

2011-09-07 12:21

Bezprecedensowa decyzja SNB

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Wydarzeniem wczorajszego dnia była decyzja bezprecedensowa interwencja SNB. Bank Szwajcarii zdecydował się na ustalenie minimalnego kursu wymiany EURCHF na poziomie 1,20, co doprowadziło do silnych ruchów na parach walutowych, przede wszystkim z frankiem.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

CHF silnie tracił na wartości, podczas gdy do łask wróciła waluta amerykańska, która w dniu wczorajszym kontynuowała umocnienie. Wsparciem dla USD okazał się również odczyt indeksu ISM z sektora przemysłowego, który nieoczekiwanie wzrósł w sierpniu do 53,3pkt. Para EURUSD testowała w dniu wczorajszym poziom 1,40 i tym samym techniczny obraz rynku wskazuje na możliwość spadku w okolice lipcowego minimum z 2011 roku na poziomie 1,3836. W sytuacji wzrostu awersji do ryzyka inwestorzy najprawdopodobniej będą rezygnować z inwestycji z franka na rzecz dolara.

Opublikowane dzisiaj w nocy dane z Australii były dobre. PKB wzrósł w II kwartale o 1,2% w ujęciu kwartał do kwartału i 1,4% w skali roku, co było odczytem wyższym niż prognozy rynkowe. W reakcji na tę publikację waluta australijska wyraźnie zyskiwała na wartości. To powinno oddalić oczekiwania na obniżki stóp procentowych w Australii. Ponadto prezes RBA zasygnalizował , że bank centralny gotowy jest na wydłużenie okresu w którym, stopy procentowe zostaną utrzymane na niezmienionym poziomie. Z kolei Bank Japonii zdecydował się na pozostawieni e głównej stopy procentowej na niezmienionym poziomi. Z opublikowanych wstępnych danych wynika również, że w lipcu w Japonii indeks wskaźników wyprzedzających wzrósł powyżej oczekiwań rynkowych.

Dzisiaj w centrum zainteresowania inwestorów pozostaje decyzja RPP w sprawie stóp procentowych oraz komunikat Rady. Najprawdopodobniej stopa referencyjna pozostanie na niezmienionym poziomie, jednak istotne będzie to, czy zmieni się wymowa komunikatu i pojawi się ewentualny sygnał wskazujący na możliwość łagodzenia polityki monetarnej. Zza granicy najważniejsze publikacje będą dotyczyły produkcji przemysłowej w Niemczech oraz raportu o stanie amerykańskiej gospodarki (Beżowa Księga).

W dniu dzisiejszym najistotniejsza publikacja makroekonomiczna to indeks ISM dla branż poza przemysłowych w USA o godzinie 16.

Najważniejsze wiadomości

  • E-Z: Tempo wzrostu gospodarczego w strefie euro wyniosło w II kwartale 2011roku 0,2% licząc kwartał do kwartału i 1,6% w ujęciu rok do roku
  • GE: Zamówienia w przemyśle Niemiec spadły w lipcu o 2,8% w ujęciu miesięcznym wobec wzrostu o 1,8% miesiąc wcześniej
  • US: Indeks ISM dla sektora usług wzrósł w sierpniu do poziomu 53,3pkt. z 52,7pkt. w lipcu
  • AU: Bank centralny Australii zdecydował się, że pozostawi główną stopę procentową na niezmienionym poziomie 4,75%
  • Switz: W II kwartale zatrudnienie w Szwajcarii spadło
  • AU: PKB wzrósł w II kwartale o 1,2% w ujęciu kwartał do kwartału i 1,4% w skali roku
  • JP: Według wstępnych danych indeks zaufania w Japonii spadł w lipcu do poziomu 109pkt. Z 109,3pkt. po korekcie w czerwcu
  • JP: Indeks wskaźników wyprzedzających w lipcu wzrósł do poziomu 106pkt. z 103,3pkt. w czerwcu

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: