eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweNajlepsze lokaty bankowe VIII 2011

Najlepsze lokaty bankowe VIII 2011

2011-09-08 12:04

Przeczytaj także: Zadłużenia i oszczędności Polaków w VII 2011


Liderem zestawienia rocznych depozytów również jest FM Bank, ale za wydłużenie okresu lokowania środków o kolejne pół roku płaci o 0,05 p.p. więcej. Natomiast najwyższy zysk z dwuletniego depozytu otrzymają klienci, którzy zdecydują się na ofertę Idea Banku. Dla formalności należy dodać, że wprawdzie ten ostatni płaci najwięcej na rynku również za roczną lokatę (5,9 proc.), ale nie została ona ujęta w zestawieniu ponieważ jej maksymalna kwota wynosi 3,5 tys. zł – o 1,5 tys. mniej niż analizowane oferty. Klientom pozostaje natomiast możliwość podzielenia środków na mniejsze części.

fot. mat. prasowe

Oprocentowanie nominalne najlepszych 12- i 24-miesięcznych lokat na 5 tys. zł

Oprocentowanie nominalne najlepszych 12- i 24-miesięcznych lokat na 5 tys. zł


Zmiany w ofertach instytucji finansowych wskazują, że bankowcy zakładają scenariusz, w którym od początku 2012 roku depozyty antypodatkowe miałyby zniknąć. Projekt, który ma na celu uniemożliwić omijanie 19-proc. podatku od zysków kapitałowych, co prawda został odłożony na bok, ale trzeba się liczyć z ewentualnością, że minister finansów ponownie po niego sięgnie, jeśli tylko październikowe wybory parlamentarne nie zmienią dotychczasowego układu sił politycznych. Dlatego banki od kilku miesięcy najchętniej podnoszą oprocentowanie lokat, które zakończą się najpóźniej z początkiem 2012 roku. Z tego powodu, obok kwartalnych lokat, na popularności zyskują również depozyty dwu- i czteromiesięczne. Jednak na tym nie koniec zaostrzonej walki o oszczędności klientów, co pokazał chociażby ostatni przykład potyczki między Alior Bankiem i Idea Bankiem. Pierwszy z nich 29 sierpnia wprowadził lokatę 100-dniową z oprocentowaniem nominalnym 6,03 proc. w skali roku. Tymczasem kilka dni później Idea Bank wprowadził lokatę zaledwie o jeden dzień dłuższą ze stawką 6,1 proc. w skali roku. Co prawda takie podgryzanie konkurencji wciąż jest dalekie od wojny depozytowej z końca 2008 roku, to naturalnie rozbudza nadzieje klientów na coraz wyższe zyski.

Wybierając obecnie lokatę należy coraz dokładniej przyglądać się oferowanym przez banki warunkom. Produkty te w ostatnich miesiącach zaczęły być coraz bardziej obkładane dodatkowymi ograniczeniami. Coraz częściej banki limitują liczbę lokat do jednej na klienta. Popularne stały się również oferty, w których konsument może liczyć na wysokie zyski, ale tylko jeśli przyniesie do banku nowe środki. Jeśli natomiast chciałby założyć lokatę z oszczędności leżących na rachunku osobistym, to jej oprocentowanie może znacznie odbiegać od promocyjnej oferty.

Podwyżki oprocentowania oraz gwarancje jego niezmienności na wypadek zmian w ordynacji podatkowej, to wszystko zabiegi, które mają na celu pozyskanie przez instytucje finansowe nowych środków. Jak widać w połączeniu z niepewną sytuacją na rynkach finansowych, przynosi to wymierne korzyści, bo tylko w lipcu bankom przybyło blisko 4 mld na depozytach terminowych (najwięcej od lutego 2009 roku).

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: