eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeW centrum uwagi wystąpienia Tricheta, Bernanke i Obamy

W centrum uwagi wystąpienia Tricheta, Bernanke i Obamy

2011-09-08 13:28

W centrum uwagi wystąpienia Tricheta, Bernanke i Obamy

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Czwartek obfituje w istotne przemówienia decydentów. Po tym, jak poznamy decyzję ECB odnośnie stóp procentowych, jako pierwszy wytępi Trichet. Stopy najprawdopodobniej będą utrzymane na niezmienionym poziomie, jednak istotne będzie to jak szef ECB odniesie się do kwestii zagrożeń inflacyjnych i poziomu stóp procentowych.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Jak na razie są małe szanse na bardziej gołębią retorykę, która byłaby sygnałem do rozpoczęcia luzowania polityki monetarnej. Wystąpienie to może w znacznym stopniu zaważyć na notowaniach EURUSD, gdyż słabe perspektywy odnośnie wzrostu gospodarczego strefy euro rozbudziły oczekiwania na obniżkę kosztu pieniądza . Po wieczór gro uwagi będzie koncentrowało się wokół wystąpień Bernake i Obamy. Szef Fed będzie się skupiał na perspektywach gospodarczych i być może uchyli rąbka tajemnicy odnośnie możliwych decyzji, jakie zostaną podjęte pod koniec września, podczas gdy ostatni prelegent przedstawi w Kongresie program ożywienia amerykańskiego rynku pracy. Najprawdopodobniej prezydent przedstawi wart 300mld USD pakiet wspierający tworzenie miejsc pracy poprzez obniżenie niektórych podatków, zwiększenie nakładów na infrastrukturę oraz pomocy finansowej dla władz stanowych i lokalnych.

W raporcie o stanie amerykańskiej gospodarki mówił przede wszystkim o umiarkowanym tempie wzrostu gospodarczego. Niepokój goszczący na rynkach doprowadził do obniżenie oceny sytuacji ekonomicznej w niektórych regionach. Zgodnie z tym co przedstawiła Beżowa Księga presja cenowa zmalała, wydatki konsumentów wzrosły w większości oddziałów, rynek pracy pozostaje stabilny, natomiast nieciekawa sytuacja utrzymuje się wciąż na rynku nieruchomości.

Nastroje na rynkach uległy poprawie po tym jak wczoraj wieczorem włoski Senat zatwierdził plan oszczędnościowy zaproponowany przez rząd Berlusconiego, który ma przynieść ponad 54 mld euro oszczędności w ciągu 3 lat. Co więcej, niemiecki Trybunał Konstytucyjny odrzucił pozwy mające na celu zablokowanie udziału Niemiec w pakietach pomocowych. Po trzech dniach zniżek zagraniczne indeksy akcji ponownie rosły. Na rynku walutowym sytuacja powinna pozostać dość stabilna w oczekiwaniu na nowe impulsy, jakim będą kolejno przemówienia Tricheta, Bernanke i Obamy.

W dniu dzisiejszym najistotniejsza publikacja makroekonomiczna to indeks ISM dla branż poza przemysłowych w USA o godzinie 16.

Najważniejsze wiadomości

  • UK: Produkcja wytwórcza w lipcu wzrosła o 0,1% w ujęciu miesięcznym i o 1,9% licząc rok do roku
  • UK: Produkcja przemysłowa w lipcu spadła o 0,2% licząc miesiąc do miesiąca i o 0,7% w skali roku
  • GE: Produkcja przemysłowa w lipcu wzrosła o 4,0% w ujęciu miesiąc do miesiąca
  • PL: Decyzją RPP główna stopa procentowa została utrzymana na poziomie 4,5%
  • JP: Bank Japonii zdecydował, że nie zmieni stóp procentowych, utrzymując główną z nich na poziomie 0,1%
  • AU: Stopa bezrobocia w Australii wzrosła w sierpniu do poziomu 5,3%
  • AU: Zatrudnienie spadło w sierpniu o 9,7tys.
  • GE: W lipcu wyrównywany sezonowo niemicki eksport spadł o 1,8% w ujęciu miesięcznym, a import zmalał o 0,3% w fekcie czego nadwyżka bilansu handlowego zmalała do 10,1mld euro

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: