Skarbowe papiery wartościowe 05.09-12.09
2011-09-14 13:52
© fot. mat. prasowe
NBP zaoferował podczas piątkowej (9.09) operacji otwartego rynku 7-dniowe bony pieniężnych za 97,0 mld PLN (spodziewaliśmy się 97 mld PLN). Popyt ze strony banków wyniósł 97,3 mld PLN.
Przeczytaj także: Skarbowe papiery wartościowe 29.08-05.09
Dla porównania tego samego dnia zapadały bony o wartości 100 mld PLN. Po rozliczeniu operacji otwartego rynku w systemie bankowym płynność wyraźnie wzrośnie. Na rynku pieniężnym stawki depozytowe O/N mogą w najbliższych dniach oscylować nadal w pobliżu 4,50%.Na rynku stopy procentowej głównym wydarzeniem ubiegłego tygodnia było posiedzenie RPP. Rada zgodnie z oczekiwaniami nie zmieniła wysokości stóp procentowych. Najciekawszy był jednak ton komentarza oraz wypowiedzi podczas konferencji prasowej prezesa NBP Marka Belki. Tak jak oczekiwaliśmy od czasu ostatniego posiedzenia (5-6.07) Rada wyraźnie zmieniła retorykę (w sierpniu posiedzenie decyzyjne nie było planowane). Sygnały wysyłane przez Radę można interpretować, jako powolną zmianę nieformalnego nastawienia w polityce pieniężnej i właśnie to powolne tempo mogło zaskoczyć rynek finansowy.
fot. mat. prasowe
Nieco bardziej niż się spodziewaliśmy RPP jeszcze akcentowała ryzyka związane z wysoką inflacją (ryzyko utrzymywania wysokiej inflacji nawet w sytuacji spadku aktywności gospodarczej). Zmieniony został bilans ryzyk, chociaż Rada tylko w ograniczonym stopniu zasygnalizowała ryzyka wynikające z osłabienia aktywności gospodarczej w Stanach Zjednoczonych, strefie euro oraz niektórych gospodarkach wschodzących. To też mogło być pewnym zaskoczeniem biorąc pod uwagę, że niektóre banki centralne na świecie zdecydowały się już na obniżenie stóp procentowych (Brazylii, czy Turcji), argumentując swoje decyzje pogarszającą się perspektywą globalnej gospodarki. RPP dostrzega też ryzyka spowolnienia PKB w III kw.
fot. mat. prasowe
Naszym zdaniem na kolejnym posiedzeniu RPP może w większym stopniu akcentować ryzyka globalne, natomiast wyraźniejsza zmiana retoryki może nastąpić po publikacji kolejnej projekcji inflacyjnej NBP (w listopadzie). Prezes NBP nie wykluczył, że nowa ścieżka inflacyjna może wskazywać szybsze tempo spadku inflacji w okolice celu w okresie oddziaływania polityki pieniężnej.
Wspomniana zmiana kierunku polityki banków centralnych na świecie będzie w średnim terminie czynnikiem wzmacniającym notowania SPW. Na razie jednak, brak pozytywnych sygnałów ze strefy euro w odniesieniu do problemów związanych z kryzysem nadmiernego zadłużenia (a nawet spekulacje nt. możliwej niewypłacalności Grecji), także systematyczna korekta prognoz dotyczących światowego wzrostu gospodarczego może ciążyć w najbliższych dniach na notowaniach, nasilając awersję do ryzyka. W krótkiej perspektywie również wycena złotego stała się czynnikiem ryzyka dla rynku stopy procentowej (otwarta została przestrzeń dla dalszej deprecjacji PLN).
fot. mat. prasowe
Pod koniec tygodnia spodziewać się można utrzymania rentowności w przypadku obligacji 2-letnich OK0713 powyżej 4,45%, 5-letnich PS0416 5,05% oraz 10-letnich DS1021 poniżej 5,75%. Niemniej ze względu na niską płynność rynku i bardzo duże wahania cen, jakie miały miejsce na przełomie ostatnich dni, nie można wykluczyć powrotu popytu na polskie papiery skarbowe. Scenariusz ten wydaje się jednak mniej prawdopodobny.
W tym tygodniu nie odbędzie się żadna aukcja dłużnych papierów skarbowych. Najbliższy przetarg odbędzie się 22 września (oferowane będą papiery serii WS/WZ o wartości 1,0-3,0 mld PLN).
fot. mat. prasowe
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także:
Skarbowe papiery wartościowe 12.09-19.09
oprac. : Joanna Bachert / PKO Bank Polski S.A.
Więcej na ten temat:
bony pieniężne, rentowność obligacji, notowania obligacji, notowania SPW, rynek SPW, rynek pierwotny SPW