eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeRynki finansowe - Strefa Euro w centrum uwagi

Rynki finansowe - Strefa Euro w centrum uwagi

2011-09-20 15:58

Przeczytaj także: Agencja S&P obniżyła rating Włoch

Akcja banków centralnych dostarczania płynności dolarowej

Wydarzeniem minionego tygodnia istotnie poprawiającym sytuację na rynkach finansowych była decyzja banków centralnych (Fed, EBC, SNB, Bank Anglii, Bank Japonii) o wznowieniu dostarczania przez banki centralne płynności dolarowej w operacjach 3-miesięcznych. Choć bieżąca sytuacja na rynku międzybankowym jest obecnie dużo stabilniejsza niż w okresie kryzysu 2008-2009 r., a także w porównaniu z majem 2010, to w ostatnich tygodniach odnotowano wzrost presji na banki europejskie w zakresie pozyskiwania finansowania w USD, jednocześnie wg danych EBC wyraźnie wzrosła skala pozyskania finansowania z banku centralnego (w ramach dostarczania płynności denominowanej w euro). Decyzja o przeprowadzeniu trzech operacji w październiku, listopadzie i grudniu stabilizuje sytuację na rynku międzybankowym także pod koniec roku.

Obawy o strefę euro „zdominowały” temat działań Fed

Sytuacja wokół strefy euro zdominowała rynki finansowe w minionym tygodniu. Posiedzenia komitetu FOMC w bieżącym tygodniu może w połowie tygodnia (decyzja 21 września) przełożyć się na lekką poprawę sytuacji rynkowej (o ile oczywiście nie pojawią się kolejne negatywne informacje z Europy). Choć dane makroekonomiczne z USA publikowane w ostatnich dwóch tygodniach nie zaskakiwały już in minus, to biorąc pod uwagę dotychczasowe wystąpienia prezesa Fed oraz wypowiedzi członków FOMC, można oczekiwać że Fed zdecyduje się na podjęcie dalszych działań, pomimo utrzymującej się tendencji wzrostowej wskaźnika inflacji i obaw o niską skuteczność kolejnych działań. Przewidujemy, że w ramach dalszego niestandardowego luzowania polityki pieniężnej Fed zdecyduje się na zmianę struktury bilansu banku centralnego tj. wydłużenia zapadalności posiadanych obligacji skarbowych.

Mniejsza przestrzeń do obniżek stóp procentowych przez RPP

Odnotowana w minionych dniach silna deprecjacja kursu złotego ogranicza prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych przez RPP – scenariusza obecnie dyskontowanego przez rynki finansowe (nasz scenariusz bazowy to stabilizacja stóp na bieżącym poziomie do końca 2012 r.). W warunkach silnego osłabienia złotego obniżki stóp mogłyby dodatkowo negatywnie wpływać na notowania złotego, jednocześnie słabszy zloty będzie ograniczał skalę spadku wskaźnika inflacji w kolejnych miesiącach (inaczej niż w minionych tygodniach deprecjacji złotego nie towarzyszą spadki cen surowców na rynkach globalnych), jednocześnie deprecjacja złotego skutkuje spadkiem restrykcyjności polityki pieniężnej.

Opublikowane w minionym tygodniu krajowe dane wskazują na stopniowe wyhamowanie wzrostu gospodarczego – silny spadek dynamik handlu zagranicznego, wyhamowanie poprawy sytuacji na rynku pracy. Jednocześnie istotniejsze dla oceny sytuacji sfery realnej będą dane z bieżącego tygodnia tj. dane o produkcji przemysłowej, na które coraz silniej będą wpływać (opóźnione) efekty spowolnienia popytu zagranicznego jak również dane o produkcji budowlano-montażowej weryfikujące tezę, czy publiczne inwestycje infrastrukturalne będą wyraźnie stabilizować aktywność krajowej gospodarki. Inaczej niż zazwyczaj ciekawsze mogą być stenogramy z wrześniowego posiedzenia RPP, gdyż komunikat po tym posiedzeniu można uznać za zaskakująco „jastrzębi’ biorąc pod uwagę wyraźną zmianę sytuacji na globalnych rynkach finansowych oraz obawy o perspektywy światowej (i tym samym krajowego) wzrostu gospodarczego. Wszystkie wypowiedzi przedstawicieli RPP z minionego tygodnia (Chojna-Duch, Gilowska, Glapiński) wskazywały na ograniczone prawdopodobieństwo obniżek stóp przez RPP w najbliższym czasie. Jednocześnie, podobnie jak w tygodniu minionym, publikacje krajowych danych makroekonomicznych pozostaną w cieniu informacji dot. sytuacji strefy euro.

Wg. informacji agnecji Reuters w minionym tygodniu ponownie BGK sprzedawał waluty zagraniczne na rynku walutowym w celu stabilizacji rynku. Oczekujemy, że przy silniejszej presji na kurs złotego BGK będzie w dalszym ciągu aktywny, ograniczając skalę przeceny kursu złotego, szczególnie, że tak silna skala osłabienia złotego będzie wyraźnie podwyższała wartość długu publicznego na koniec roku (wciąż niskie ryzyko przekroczenia przez dług publiczny wg metodologii krajowej poziomu 55% PKB w 2011 r., jednak wzrost kursu powyżej 4,30 PLN/EUR implikuje o ponad 1% PKB wyższy poziom długu). Silniejszej aktywności BGK na rynku walutowym (o ile nie poprawi się sytuacja na globalnych rynkach finansowych) oczekujemy pod koniec roku.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: