eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeW sierpniu inflacja bazowa netto wzrosła do 2,7%

W sierpniu inflacja bazowa netto wzrosła do 2,7%

2011-09-20 19:15

W sierpniu inflacja bazowa netto wzrosła do 2,7%

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W sierpniu inflacja bazowa netto (wskaźnik CPI po wyłączeniu cen żywności i energii) wzrosła do 2,74% z 2,40% w lipcu. Sierpniowa inflacja okazała się nieznacznie wyższa od naszej prognozy na poziomie 2,8%.

Przeczytaj także: Inflacja w Polsce 2024: czy ceny wyhamują i od czego to zależy?

Wszystkie trzy pozostałe wskaźniki roczne inflacji bazowej (po wyłączeniu cen administrowanych, po wyłączeniu cen najbardziej zmiennych oraz wsk. obliczany jako 15% średnia odcięta) wzrosły w porównaniu z lipcem.

Całość wzrostu inflacji bazowej netto była wynikiem skokowego wzrostu cen (o 4,8% w porównaniu z lipcem) w kategorii łączność – na skutek zakończenia promocji cenowych wprowadzonych przez operatorów telekomunikacyjnych zapoczątkowanych w maju br. Podobnie, wzrost cen w kategorii łączność był przyczyną wzrostu sierpniowego wskaźnika CPI opublikowanego przez GUS w ubiegłym tygodniu.

Tak jak pisaliśmy w komentarzu do sierpniowego wskaźnika CPI w pozostałych kategoriach cen dóbr i usług zaliczanych do inflacji bazowej (z wyjątkiem kontynuacji wzrostu cen usług związanych z transportem) wzrost cen pozostał umiarkowany.

Podtrzymujemy nasze dotychczasowe zdanie, że wobec oczekiwanego stopniowego wyhamowania, odnotowanej w minionych miesiącach presji kosztowej na wzrost cen (efekt oczekiwanej korekty cen surowców spowolnienia dynamiki kosztów pracy) oraz spowolnienia konsumpcji prywatnej, ryzyko trwałego wzrostu wskaźnika inflacji bazowej netto powyżej poziomu 3% pozostaje ograniczone (przy założeniu braku podwyżki stawek podatku VAT w 2012 r.). Niemniej wobec bieżącego osłabienia złotego wysoce prawdopodobny jest dalszy wzrost inflacji bazowej netto w kolejnych miesiącach i oscylowanie wskaźnika w przedziale 2,8%-3,0% do końca bieżącego roku.

Począwszy od stycznia 2012 r., ze względu na efekty wysokiej statystycznej bazy odniesienia sprzed roku (skutek wzrostu stawek podatku VAT), inflacja bazowa netto powinna spaść. Jednocześnie wspominane osłabienie popytu, jak i czynników kosztowych będzie oddziaływać w kierunku spadku wskaźnika rocznego inflacji bazowej netto poniżej 2,5% w II poł. 2012 r.

Czynnikami ryzyka dla powyższego scenariusza inflacyjnego pozostaje kształtowanie się kursu złotego oraz skala ewentualnych zmian podatków pośrednich na początku roku.

Dzisiejsze dane wspierają nasz bazowy scenariusz stabilizacji stóp procentowych NBP na bieżącym poziomie do końca 2012 r.

Scenariusz taki potwierdzają wypowiedzi członków RPP z ostatnich dni, włącznie z dzisiejszą wypowiedzią A, Kazimierczaka: „Restrykcyjne nastawienie w polityce pieniężnej powinno zostać utrzymane. Sytuacja jest niepewna, zagraża procesom inflacyjnym. Nie ma mowy o zmianie nastawienia do momentu, aż ta sytuacja się wyklaruje, uspokoi. Jestem przeciwny obniżkom stóp” (PAP). Jednocześnie mimo „jastrzębich” wypowiedzi członków RPP w naszej opinii w bilansie ryzyka wobec naszego bazowego scenariusza przeważa wyższe prawdopodobieństwo obniżki stóp (niż podwyżki) z uwagi na przeważające ryzyko słabszego wzrostu gospodarki globalnej (i tym samym krajowej). Jednocześnie wobec bieżącego osłabienia złotego bardzo niskie pozostaje prawdopodobieństwo ewentualnej obniżki stóp przed końcem bieżącego roku. Nawet w przypadku ewentualnego obniżenia stóp procentowych przez ECB (czynnika istotnego dla decyzji RPP), nie wydaje się by ryzyko obniżek stóp przez RPP w krótkim okresie wzrosło, gdyż przesłankami dla takiej decyzji ECB byłoby dalsze pogorszenie perspektyw gospodarki strefy euro, czemu najprawdopodobniej towarzyszyłby wzrost awersji do ryzyka na globalnych rynkach finansowych skutkujący nasileniem presji na osłabienie złotego, ograniczając pole działania RPP.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: