Wyższy od oczekiwań wzrost sprzedaży detalicznej w VIII
2011-09-23 14:08
© fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Dynamika sprzedaży detalicznej spada
Przyspieszenie dynamiki sprzedaży detalicznej sierpniu w porównaniu z lipcem było oczekiwane, w związku z korzystniejszym rozkładem liczby dni handlowych w sierpniu (różnica roczna) w porównaniu z lipcem. Skala tego przyspieszenia zaskoczyła jednak in plus.fot. mat. prasowe
W sierpniu silniej wobec naszych oczekiwań przyspieszyła dynamika sprzedaży żywności oraz paliw, przy wzroście w pozostałych kategoriach zbliżonych do oczekiwań. W związku z tym, że kategoriami, w których odnotowano wyższą dynamikę sprzedaży są żywność i paliwa (zmienne o niskiej wrażliwości na zmiany popytu), nie sądzimy, aby sierpniowe dane wskazywały na ograniczenie ryzyka osłabienia popytu konsumpcyjnego wraz z słabnącą aktywnością gospodarki. Wykluczając z ogólnego wskaźnika sprzedaży kategorie o największej zmienności – właśnie sprzedaż żywności, paliw i samochodów (szereg ten jest lepiej historycznie dopasowany od szeregu konsumpcji prywatnej wg danych PKB) skala sierpniowego przyspieszenia wzrostu sprzedaży była już niższa i spójna z oczekiwanym efektem sezonowym związanym z liczbą dni handlowych.
Tak jak w minionych miesiącach w sierpniu na dynamikę sprzedaży w ujęciu nominalnym, silny efekt wywierał wysoki wskaźnik wzrostu cen, przy dużo niższej dynamice wzrostu sprzedaży detalicznej w cenach stałych.
We wrześniu oczekujemy spowolnienia dynamiki sprzedaży w kierunku 10% r/r lub nieco poniżej. Z jednej strony niekorzystnie na wyniki sprzedaży detalicznej powinno wpływać dalsze osłabienie popytu konsumpcyjnego a w szczególności silny wzrost baz odniesienia z ub.r. (wobec bardzo istotnego przyspieszenia dynamiki sprzedaży detalicznej w ostatnich miesiącach ub.r.). Skalę osłabienia dynamiki sprzedaży z tytułu wymienionych czynników będzie jednak osłabiać jeszcze korzystniejszy niż w sierpniu efekt liczby dni handlowych.
Po publikacji sierpniowych danych nie dostrzegamy istotnego ryzyka dla dla naszej prognozy wyhamowania dynamiki konsumpcji prywatnej w III kw. do 3,2% r/r z 3,5% r/r w II kw. Ostatecznie na to jaka będzie skala osłabienia tempa wzrostu PKB w III kw. (nasza obecna prognoza to 3,5% r/r wobec 4,3% r/r w II kw.) wpłyną wrześniowe dane dot. produkcji sprzedanej przemysłu i produkcji budowlano - montażowej (publikacja 19.10) .
fot. mat. prasowe
Dynamika sprzedaży detalicznej
fot. mat. prasowe
Dynamika sprzedaży w poszczególnych kategoriach (w cenach stałych)
oprac. : Łukasz Tarnawa, Aleksandra Swiątkowska / BOŚ Bank