eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweObligacje jako źródło pozyskiwania kapitału

Obligacje jako źródło pozyskiwania kapitału

2011-09-27 11:54

Przeczytaj także: Obligacje korporacyjne: spółki z NewConnect płacą lepiej


Omawiane papiery wartościowe posiadają również inną zaletę: emitent obligacji ma możliwość wpisania w warunki emisji klauzuli o ich przedterminowym wykupie. Taki zapis pozwala emitentowi instrumentu na jego wykup według zapisanych warunków przed upływem pierwotnego okresu zapadalności, czyli okresem, na który obligacja została wyemitowana. Skorzystanie z takiej klauzuli jest szczególnie korzystne dla emitenta obligacji średnio- lub długoterminowych w przypadku, gdy maleją wartości rynkowych stóp procentowych. Dzięki temu, emitent stwarza sobie szansę na wyemitowanie niżej oprocentowanych obligacji, by za uzyskane z tej operacji środki przed terminem wykupić wyemitowane wcześniej obligacje, które posiadają wyższe oprocentowanie.

Ponadto, dzięki obligacjom emitent ma możliwość, na okres do wykupu, zaciągnąć dług u wielu wierzycieli w tym samym czasie. Dla wierzycieli z kolei jest to papier wartościowy postrzegany jako lokata kapitału, która obciążona jest niższym niż np. akcje stopniem ryzyka. Od strony inwestora obligacje są atrakcyjnym źródłem lokowania kapitału z uwagi na otrzymywany z góry, określony dochód, który dodatkowo nie jest uzależniony od wyników finansowych spółki emitującej oraz od korzyści jakie odniósł on dzięki pozyskanemu kapitałowi. Z tego względu, bardzo często można się spotkać z określeniem, że obligacje są papierami wartościowymi przynoszącymi stały dochód.

Warto też dodać, że jeżeli emitentem obligacji jest spółka dobrze znana na rynku, która jest wiarygodna, z jasną sytuacją finansową i ugruntowaną pozycją na rynku, to emisja obligacji jest tańsza. Wynika to z faktu, że emitent może wypuścić na rynek tzw. obligacje niezabezpieczone (debenture bonds), które nie zawierają kosztów związanych z wyceną zabezpieczającego je majątku, wpisami notarialnymi, otrzymanymi gwarancjami itp.

Jak widać, obligacje są instrumentem finansowym, który daje jej emitentowi dużo alternatyw i możliwości dobrania warunków emisji, co zwiększa ich atrakcyjność jako źródeł pozyskiwania kapitału. Ponadto na rynku występuje cała gama odmian obligacji, które mogą być emitowane według aktualnego zapotrzebowania na kapitał oraz warunków jakie posiada emitent. Przy finansowaniu działalności czy projektu z wykorzystaniem obligacji, istnieje możliwość ustalenia i dostosowania szeregu czynników: odsetek, terminów czy zabezpieczeń, które dodatkowo determinują fakt, że jest to elastyczny instrument finansowania.

Agnieszka Solecka

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: