Kryzys zadłużenia w strefie euro
2011-10-03 14:14
eur/pln © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Jak na razie wszelkie proponowane rozwiązania w sprawie kryzysu zadłużenia w strefie euro maja bardzo krótkoterminowy charakter, a to nie zadawala rynków, które czekają na konkretny plan, który mógłby poprawić sytuację na dłużej. Jeśli nie pojawią się konkretne działania, IV kwartał będzie ciężki dla rynków finansowych.Na rynku walutowym podczas piątkowej sesji , kończącej jednocześnie tydzień, miesiąc i kwartał, głównym beneficjentem atmosfery niepokoju był dolar amerykański i jen japoński. Euro powróciło do trendu spadkowego. Opublikowane w piątek dane dotyczące inflacji CPI w strefie euro, która wyniosła we wrześniu aż 3,0% rok do roku, odsuwają nadzieje na rychłe obniżki stóp procentowych przez ECB. Co więcej, zdaniem Europejskiego Banku Centralnego obecny poziom stóp procentowych jest dość niski, tym samym o dalszym obniżeniu koszty pieniądza zacznie myśleć w przypadku ewentualnego pogorszenia się perspektyw gospodarczych. Dodatkowo USD dostał wsparcie w postaci wyższego odczytu indeksu Uniwersytetu Michigan a także indeksu aktywności Chicago PMI we wrześniu. Dzisiaj para EURUSD znajduje się na nowych minimach lokalnych.
W tym tygodniu oprócz debat w kwestii Grecji dość duże znaczenie powinny mieć publikowane dane makroekonomiczne, a w szczególności piątkowy raport z amerykańskiego rynku pracy a także wskaźniki aktywności z USA. Dzisiaj poznamy odczyt indeksu ISM- analitycy oczekują nieznacznego spadku aktywności w sektorze przemysłowym we wrześniu, jednak w dalszym ciągu oczekują, iż indeks utrzyma się powyżej istotnej bariery 50pkt.
Najważniejsze wiadomości
- E-Z: Indeks nastrojów w przemyśle spadł we wrześniu do poziomu -5,9pkt.
- E-Z: Indeks nastrojów konsumentów w strefie euro spadł we wrześniu do -19,1pkt. z -16,5pkt.
- E-Z: Indeks nastrojów gospodarczych w strefie euro spadł we wrześniu do 95pkt. z 98,4pkt. po korekcie w sierpniu.
- US: Indeks Uniwersyetu Michigan wzrósł we wrześniu do 59,4pkt. z 55,7pkt. miesiąc wcześniej.
- US: Indeks aktywności Chicago PMI wzrósł we wrześniu do 60,4pkt.
- US: Bazowy indeks PCE wzrósł w sierpniu o 0,1% miesiąc do miesiąca wobec wzrostu o 0,2% w lipcu.
- GE: Sprzedaż detaliczna w Niemczech w ujęciu realnym w sierpniu zmalała o 2,9% licząc miesiąc do miesiąca i wzrosła o 2,2% w ujęciu rok do roku.
- PL: Indeks PMI dla Polski spadł we wrześniu do poziomu 50,2pkt.
Główne wydarzenia dnia
fot. mat. prasowe
Głowne wydarzenia dnia
oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A.