Światowy rynek płatności w 2010 r.
2011-10-11 11:17
Zgodnie z World Payments Report 2011, opublikowanym przez Capgemini, Royal Bank of Scotland (RBS) i Efma rynek płatności jest odporny na cykle dekoniunkturalne. Wolumen płatności bezgotówkowych wzrósł, choć w nieco wolniejszym tempie, o pięć procent w 2009 roku do 260 mld euro, kontynuując dziewięcioprocentowy trend wzrostowy od 2008 r.
Przeczytaj także: Płatności bezgotówkowe to już 1 bilion transakcji rocznie
Tempo wzrostu jest zróżnicowane pomiędzy regionami i wynosi:- niespełna 2% w Ameryce Północnej
- nieco poniżej 5% w Europie
- na rynkach wschodzących oraz w regionie Azji i Pacyfiku ten wzrost wynosił kilkanaście procent.
Na całym świecie karty pozostają preferowanym bezgotówkowym instrumentem płatniczym, z prawie 10 –procentowym wolumenem transakcji i ponad 40-procentowym udziałem na większości rynków.
Płatności mobilne rośną szybciej niż przewidywano w ostatnim raporcie, co odzwierciedla szybką akceptację tego rodzaju udogodnienia przez użytkowników. Przewiduje się obecnie, że płatności mobilne będą stanowić 15% wszystkich transakcji w 2013 r., a przekroczenie wolumenów generowanych przez karty nastąpi w ciągu 10 lat, przy utrzymaniu tempa wzrostu.
Wzrasta wykorzystanie e-płatności i m-płatności, stanowiących około 22,5 miliardów transakcji na całym świecie w 2010 roku. Liczba e-płatności wzrośnie z 17,9 do 30,3 mld transakcji między 2010 i 2013 r., zaś m-płatności od 4,6 do 15,3 mld transakcji w tym samym okresie. Obecnie odsetek tych transakcji obsługiwanych poza bankowymi systemami płatności pozostaje stosunkowo niewielki, ale jego wzrost jest bardzo szybki.
Stosowanie czeków jest coraz mniej popularne – tego typu transakcje stanowią zaledwie 16 procent wszystkich transakcji bezgotówkowych globalnie w 2009 roku, w porównaniu z 22 procent w 2005 r., jednakże na niektórych kluczowych rynkach ciągle występuje zapotrzebowania na obsługę czeków.
Regulacje rynku zmieniają polepszają bezpieczeństwo transakcji
Analiza globalnych i regionalnych inicjatyw regulacyjnych płatniczych, począwszy od Basel III do Europejskiej Agendy Cyfrowej, z Dodd-Frank Act do pracy National Corporation Payments Corporation of India, wskazuje pięć podstawowych trendów zmian:
- Zmniejszanie ryzyka systemowego i wzmocnienie kontroli: W wyniku kryzysu finansowego, organy regulacyjne dążą do ograniczenia ryzyka systemowego poprzez bardziej rygorystyczne wymogi dotyczące kapitału i płynności.
- Inicjatywy normalizacyjne mające na celu poprawę efektywności, usprawnienie procesów i kontynuację redukcji kosztów: Niektóre instrumenty płatnicze i aspekty łańcucha wartości ulegają procesowi komodyzacji, co utrudnia bankom zróżnicowanie usług płatniczych.
-
Dążenie do wyższego poziomu przejrzystości: Kilka inicjatyw koncentruje się na regulacji pobierania opłat za usługi płatnicze w bardziej przejrzysty sposób, co ma potencjalny wpływ
na obecne modele biznesowe, szczególnie model opłat za transakcje karowe.
Przeczytaj także:
Światowy rynek płatności w 2018 r.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
sektor bankowy, płatności, rynek płatności, płatności kartą, płatności gotówkowe, rynek usług płatniczych, SEPA