Rynek nieruchomości: recesja w Irlandii
2011-10-11 13:09
Kryzys osiągnął systemowy wymiar. Niepokój o kondycję finansową mniejszych państw rozszerzył się na większe kraje. Kryzys zagraża systemowi finansowemu regionu. To diagnoza obecnej sytuacji przedstawiona przez szefa Europejskiego Banku Centralnego.
Przeczytaj także: Optymizm na polskim rynku finansowym
Rynki finansowe
Tymczasem odkładany jest szczyt europejski, na którym miały zdecydować się losy greckiego długu. Teraz przywódcy Eurolandu toczą bój o skalę jego zmniejszenia w przypadku części przypadającej na inwestorów finansowych. Pojawiła się propozycja, by było to więcej niż 50-60%. Co ciekawe, taka propozycja pojawiła się już wczoraj późnym popołudniem, ale nie zrobiła wrażenia na inwestorach. Dziś jednak determinuje to notowania. Skala dzisiejszego ruchu w dół jest jednak nieznaczna na tle wcześniejszych wzrostów. Trudno więc wyciągać dalej idące wnioski z dzisiejszych reakcji. Pokazują jednak, że napływające wiadomości są raczej traktowane jako pretekst do poszczególnych ruchów rynkowych i są interpretowane zgodnie z panującymi danego dnia nastrojami. Wczoraj były bardzo dobre, więc zadowalano się deklaracjami Merkel i Sarkozy'ego o determinacji w ratowaniu strefy euro. Dziś jest klimat do realizowania zysków, więc przeważa pesymistyczne spojrzenie na rzeczywistość.
Dziś po sesji w USA rozpoczyna się sezon publikacji wyników finansowych za III kwartał. W przypadku spółek z S&P 500 spodziewana jest poprawa zysków o kilkanaście procent w skali roku. Można się spodziewać, że przez najbliższy czas doniesienia ze spółek w USA zdominują nastroje rynkowe.
Rynki nieruchomości
Trwa recesja w irlandzkim budownictwie. We wrześniu wskaźnik aktywności tej części gospodarki spadł do 40,1 pkt z 43,5 pkt. Powyżej 50 pkt oddzielających rozwój od regresu wskaźnik był ostatnio ponad 4 lata temu. W najgorszej sytuacji w minionym miesiącu było budownictwo mieszkaniowe. Je dotknęło też największe osłabienie koniunktury. PMI spadł z 45,1 pkt do zaledwie 36,6 pkt. Niewiele lepiej było w przypadku budownictwa infrastrukturalnego, gdzie wskaźnik miał 37,2 pkt. Niewielką poprawę zanotował natomiast segment budownictwa komercyjnego, do 44 pkt, ale też pozostał w recesji. Słabsze tempo spadku nowych zamówień skłania do oczekiwania, że irlandzki rynek budowlany wchodzi stopniowo w fazę kształtowania dna. Proces ten jednak może być długotrwały ze względu na niski poziom zaufania konsumentów i przedsiębiorców.
Z badania brytyjskich agentów nieruchomościowych wynika, że ceny mieszkań we wrześniu nie zmieniły się w z sierpniem.
HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:
- Rozpoczynający się sezon publikacji wyników finansowych przez amerykańskie spółki może przyczynić się do podtrzymania wysokiej zmienności na rynkach akcji
- Irlandzkie budownictwo pozostaje w recesji, ale pojawiają się pierwsze oznaki, że sytuacja może zacząć się stabilizować
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także:
Mieszkaniówka napędza amerykańskie budownictwo
oprac. : Home Broker
Więcej na ten temat:
rynki finansowe, rynki nieruchomości, nieruchomości, ceny nieruchomości, ceny nieruchomości na świecie