Komentarz giełdowy 10-14.10.11
2011-10-14 18:28
Przeczytaj także: Niepewne nastroje na Wall Street
Azja i Ameryka Łacińska
We wtorek amerykański Senat przyjął ustawę celującą w chiński eksport. Na mocy tego dokumentu, którego los nie jest jeszcze przesądzony, gdy Ministerstwo Skarbu uzna, że Chiny zaniżają kurs juana, amerykańskie przedsiębiorstwa mogą się domagać od rządu nałożenia dodatkowych ceł na poszczególne chińskie produkty. W czwartek poznaliśmy dane dotyczące handlu zagranicznego Chin we wrześniu, które spadły drugi miesiąc z rzędu. Na rynku spodziewano się osłabienia dynamiki eksportu oraz importu, jednak o mniejszą wartość. We wrześniu inflacja CPI w Chinach spadła do 6,1 proc. z 6,2 proc. miesiąc wcześniej i 6,5 proc. w lipcu, gdy była ona najwyższa od czerwca 2008 roku. Ceny żywności, które stanowią około jedną trzecią koszyka inflacyjnego, we wrześniu wzrosły o 1,1 proc.. Roczna dynamika cen ustabilizowała się natomiast na poziomie 13,4 proc.. Ceny produktów innych niż żywność wzrosły zaś o 2,9 proc.. Wrzesień przyniósł dalszy spadek inflacji producenckiej. Shanghai Composite po świątecznej przerwie wzrósł w perspektywie tygodnia o ponad 3,8 proc. a Hang Seng wzrósł ponad 4,5 proc. przy wskaźniku P/E na poziomie 14.
W kraju „kwitnącej wiśni” indeks Nikkei 225 wzrósł o ponad 1,5 proc.. Indeks zaufania konsumentów we wrześniu wyniósł 38,6 względem 37 poprzedniego miesiąca. Zamówienia na sprzęt, maszyny i urządzenia w sierpniu wzrosły do 11 proc. czyli mocniej od oczekiwań, które były na poziomie 4,9 proc..
Indyjska produkcja przemysłowa w sierpniu rok do roku wzrosła o 4,1 proc. i okazała się być lepsza niż miesiąc wcześniej. Wskaźnik Przyszłej Inflacji, prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem ruchy cen towarów i usług konsumpcyjnych spadł w Indiach do poziomu 9,72 proc. względem 9,78 proc. miesiąc wcześniej. Indeks Sensex w perspektywie tygodnia wzrósł blisko 5 proc.
Poprawa na rynku surowców zaowocowała wzrostem popytu na spółki z tego sektora. Indeks Bovespa wzrósł ponad 6,6 proc. przy P/E na poziomie 13,5.
Jan Żuralski
Surowce
Poprawa nastrojów na światowych parkietach pozwoliła bardziej optymistycznie spojrzeć na rynek surowców, gdzie obserwowano zwyżkę notowań wszystkich surowców. Najmocniej zdrożała ropa, która osiągając poziom 87 dolarów za baryłkę wypracowała wzrost cen o ponad 4 procent. Ceny surowców drożały na skutek polepszenia sentymentu oraz słabnącego dolara amerykańskiego. Obserwowane dane makroekonomiczne nie potwierdzają tego optymizmu.
We środę Amerykański Instytut Paliw (API) ogłosił najmocniejszy od 5 lat (o 10,5 procent) spadek popytu na benzynę w tym kraju. Były to dane za ubiegły tydzień ale pokazują, że amerykańskiemu konsumentowi jeszcze długo będzie trzeba zmagać się z kryzysem zanim konsumpcja ropy wróci na poziomy widziane w 2007 roku. Przedstawiciele krajów OPEC już po raz czwarty w tym roku obniżyli swoją prognozę popytu na ropę ze względu na pogarszające się wskaźniki makroekonomiczne. Największy konsument miedzi na świecie, czyli Chiny pokazały spadek produkcji przemysłowej z 7,3 procent na 6,5 proc. Wpisuje się to w ogólną prognozę spadku popytu na surowce przemysłowe w związku ze spowolnieniem gospodarki światowej. Nie znalazło to jednak potwierdzenia w ruchach cenowych miedzi, która w przeciągu tygodnia zdrożała o 3,5 procenta. Tona metalu na giełdzie w Londynie kosztuje 7540 dolarów.
Podobnie jak ropa czy miedź, zdrożało również złoto, które po bardzo gwałtownej korekcie pod koniec września, wraca do trendu wzrostowego. W piątkowe popołudnie uncja tego kruszcu wyceniana była na 1680 dolarów, co w odniesieniu do poprzedniego tygodnia daje ponad 2 procentowy wzrost notowań.
Tomasz Ray-Ciemięga
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także:
Komentarz giełdowy 23-27.01.12
1 2
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce, rynki wschodzące, polskie spółki, rynki światowe