Rynki nieruchomości: polskie budownictwo nadal silne
2011-10-20 14:35
Polskie budownictwo wykazuje w dalszym ciągu oznaki siły. Wrześniowy wzrost przekroczył 18% w skali roku. Złożyło się na to przyspieszenie w zakresie robót specjalistycznych, takich jak prace wykończeniowe, czy przygotowanie terenów pod budowę, o 32%, w budownictwie infrastrukturalnym o 20,7% oraz w przypadku wznoszenia budynków, najbardziej związanej z inwestycjami przedsiębiorstw, o 9,5%.
Przeczytaj także: Rynki nieruchomości: poprawa nastrojów w USA
Rynki finansowe
Pojawia się coraz więcej wiadomości obrazujących kondycję amerykańskiej gospodarki w październiku. Po rozczarowującym NY Empire State Index, wczoraj poznaliśmy opinię Rezerwy Federalnej na temat zjawisk zachodzących w tamtejszej gospodarce. W Beżowej Księdze sygnalizowano utrzymywanie się rozwoju gospodarczego, ale jednocześnie wskazywano na coraz większe wątpliwości przedsiębiorców odnośnie siły pozytywnych zjawisk w gospodarce. W poszczególnych regionach USA najczęściej charakteryzowano wzrost gospodarczy jako umiarkowany albo niewielki.
Dziś poznamy odczyt kolejnego indeksu aktywności opracowywanego przez regionalny oddział Fed. Oczekiwana jest poprawa wskaźnika Philadelphia Fed z minus 17,5 pkt do minus 9 pkt, co oznaczałoby osłabienie niekorzystnych tendencji w przemyśle w tym regionie. Jutro natomiast otrzymamy też październikowe doniesienia z Europy. Chodzi o niemiecki indeks Ifo. W Polsce natomiast podane zostaną przez GUS wskaźniki koniunktury w poszczególnych sektorach gospodarki.
Tymczasem w Europie umacniają się wątpliwości w sprawie ostatecznego porozumienia Niemiec i Francji jeśli chodzi o szczegóły planu ratunkowego dla Europy. Chodzi głównie o udział Europejskiego Banku Centralnego w zakresie skupu obligacji zagrożonych państw. Ciekawym tłem dla dyskusji na szczytach europejskich władz jest zwyżka rentowności europejskich obligacji. Trudno ją traktować jako wyraz wiary w skuteczność działań polityków ze Starego Kontynentu. Jutro natomiast mamy poznać raport dotyczący zadłużenia Grecji.
Rynki nieruchomości
Polskie budownictwo wykazuje w dalszym ciągu oznaki siły. Wrześniowy wzrost przekroczył 18% w skali roku. Złożyło się na to przyspieszenie w zakresie robót specjalistycznych, takich jak prace wykończeniowe, czy przygotowanie terenów pod budowę, o 32%, w budownictwie infrastrukturalnym o 20,7% oraz w przypadku wznoszenia budynków, najbardziej związanej z inwestycjami przedsiębiorstw, o 9,5%. Wrześniowy wzrost produkcji budowlano-montażowej w Polsce był prawie dokładnie taki sam, jak w pierwszych 9 miesiącach tego roku.
Bardzo dobrą wiadomością było przyspieszenie w przypadku nowych budów w USA. Ich liczba we wrześniu podniosła się o 15%, do 658 tys. (w ujęciu 12-miesięcznym). Był to najwyższy poziom od kwietnia 2010 r. Poprawa nastąpiła przede wszystkim za sprawą budownictwa wielorodzinnego. Mieliśmy tu skok o ponad połowę w porównaniu z sierpniem, do 233 tys., najwyższego poziomu od października 2008 r. W przypadku budownictwa jednorodzinnego wzrost wyniósł jedynie 1,7%, do 425 tys. Ta nierównowaga w zakresie poprawy sytuacji studzi nadzieje na trwałość pozytywnych zjawisk. Potwierdza jednocześnie szanse na stopniowe stabilizowanie się warunków na amerykańskim rynku nieruchomości mieszkaniowych. Konieczne do tego jest przy tym wyhamowanie spadku cen.
HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:
- Pierwsze październikowe doniesienia gospodarcze nie wskazują na przełamywanie niekorzystnych tendencji
- Przyspieszenie w zakresie nowych inwestycji mieszkaniowych w USA wynika głównie ze wzrostu w segmencie wielorodzinnym
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także:
Mieszkaniówka napędza amerykańskie budownictwo
oprac. : Home Broker
Więcej na ten temat:
rynki finansowe, rynki nieruchomości, nieruchomości, ceny nieruchomości, ceny nieruchomości na świecie