Bankowość online i obrót bezgotówkowy II kw. 2011
2011-10-26 11:49
Przeczytaj także: Bankowość online i obrót bezgotówkowy I kw. 2011
Podsumowanie
Dane statystyczne dotyczące bankowości elektronicznej, w przedmiotowym raporcie obejmującym wyłącznie bankowość internetową i karty płatnicze, pokazują szereg pozytywnych zjawisk. Duża ich część jest efektem działania całego sektora bankowego. Co ciekawe nie są to medialne inicjatywy, ale faktycznie prowadzone projekty, niejako poza kurtyną i światłem fleszy.
Banki stale udoskonalają swoje systemy bankowości elektronicznej, zarówno pod względem wizualnym jak i funkcjonalnym, poprzez dodawanie nowych funkcji, których obsługa jest możliwa bez konieczności wizyty w placówce bankowej.
Dynamicznie zaczynają rozwijać się w Polsce nowoczesne formy płacenia oparte o karty bezstykowe. Należy oczekiwać, że w kolejnych miesiącach coraz więcej banków wprowadzi je do swojej oferty. W ślad za tym rosnąć będzie również liczba punktów, w których można regulować płatności za ich pomocą.
Publikowane przez EBC i NBP statystyki wykazują, iż Polacy stopniowo zmieniają swoje przyzwyczajenia płatnicze i doceniają zalety płatności elektronicznych. Niewątpliwie jednak potrzebny jest większy nacisk na edukację finansową oraz działania przeciwdziałające wykluczeniu elektronicznemu. Realizacja nowych inicjatyw w tym zakresie może istotnie podnieść tzw. poziom ubankowienia w Polsce, a jest ono niskie w porównaniu do krajów tzw. starej Unii Europejskiej.
Podsumowując, sektor bankowy wyciągnął wnioski z kryzysu i skupia się już na fazie wzrostu. Wdraża nowe technologie, rozwija elektroniczną bankowość i promuje obrót bezgotówkowy. W kolejnych miesiącach należy oczekiwać stabilizacji wzrostami wartości obrotów na istniejących rachunkach internetowych i rachunkach powiązanych z kartami płatniczymi. Najważniejszym wyzwaniem w bankowości internetowej będzie pozyskiwanie klientów, którzy do tej pory nie interesowali się nowoczesnymi usługami bankowymi. Natomiast w przypadku rynku kart płatniczych największym wyzwaniem będzie rozbudowa sieci terminali płatniczych POS.
Do pobrania:
Przeczytaj także:
Obrót bezgotówkowy: już 12 mln Polaków ma bankowość mobilną
![Obrót bezgotówkowy: już 12 mln Polaków ma bankowość mobilną [© pictoores - Fotolia.com] Obrót bezgotówkowy: już 12 mln Polaków ma bankowość mobilną](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/bankowosc-elektroniczna/Obrot-bezgotowkowy-juz-12-mln-Polakow-ma-bankowosc-mobilna-228393-150x100crop.jpg)
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
bankowość elektroniczna, bankowość online, bankowość internetowa, banki, karty kredytowe, ilość bankomatów