Kursy walut: silna wyprzedaż USD
2011-10-28 11:22
idm © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Sytuacja na rynkach ustabilizowała się nieco, co spowodowało iż inwestorzy ponownie zaczęli zwracać uwagę na fundamenty, które okazały się nie takie złe. Indeks nastrojów gospodarczych w strefie euro wzrósł powyżej oczekiwań rynkowych. Z kolei indeks nastrojów konsumentów był zgodny z oczekiwaniami. Poprawie nastrojów pomogły również doniesienia z amerykańskiej gospodarki. Obawy przed recesyjnym scenariuszem złagodził wczorajszy odczyt PKB za III kwartał na poziomie 2,5% wobec 1,3% w poprzednim kwartale.Na rynku walutowym obserwowaliśmy większy popyt na waluty uznawane za bardziej ryzykowne oraz silną wyprzedaż waluty amerykańskiej. Przełamanie istotnej strefy wsparcia w rejonie 1,3880-1,4020 było symptomem do kontynuacji wzrostów i zaowocowało bardzo silnym umocnieniem euro w stosunku do dolara. Impet wzrostowy na EUR/USD wyhamował dopiero w rejonie oporu na poziomie 1,4252, gdzie geometryczną barierę stanowi zniesienie 61,8% całości fali spadkowej z okolic 1,4939. Być może przed weekendem inwestorzy będą zamykać długie pozycje w euro, co może przyczynić się do odreagowania.
W kalendarium oprócz indeksu KOF ze Szwajcarii mamy dzisiaj dane z USA dotyczące wydatków i dochodów amerykanów, a także indeksu nastroju konsumentów Uniwersytetu Michigan.
Najważniejsze wiadomości
- E-Z:Indeks nastrojów gospodarczych w strefie euro w październiku wzrósł do 94,8pkt. z 93,9pkt. po korekcie we wrześniu
- E-Z:Wskaźnik nastrojów konsumentów spadł w październiku do -20pkt. z -19pkt. we wrześniu.
- E-Z: Indeks zaufania w przemyśle spadł w październiku do poziomu -6,6pkt.
- US: Liczba zawartych we wrześniu w USA przedstępnych umów sprzedaży domów spadła o 4,6% miesiąc do miesiąca wobec spadku o 1,2% w sierpniu.
- E-Z: Podaż pieniądza M3 wzrosła we wrześniu o 3,1% w skali roku.
- GE: Według wstępnych danych inflacja CPI w październiku wzrosła do 2,5% w skali roku oraz nie zmieniała się w ujęciu miesięcznym.
- JP: Stopa bezrobocia we wrześniu ukształtowała się na poziomie 4,1%, a wskaźnik cen konsumentów spadł w październiku o 0,5% w skali roku.
- JP: Według wstępnych danych produkcja przemysłowa we wrześniu spadła o 0,4% w ujęciu miesiąc do miesiąca oraz tyle samo rok do roku.
Główne wydarzenia dnia
fot. mat. prasowe
oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A.