eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeWzrost wartości dolara amerykańskiego

Wzrost wartości dolara amerykańskiego

2011-10-31 12:47

Wzrost wartości dolara amerykańskiego

idm © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Dzisiaj w nocy Japonia zainterweniowała na rynku walutowym, po tym jak japońska waluta osiągnęła nowe najwyższe w historii maksimum w stosunku do dolara. Minister Finansów Jun Azumi powiedział, że rząd będzie kontynuował interwencje mające na celu osłabienie jena dopóty, dopóki otrzyma satysfakcjonujące rezultaty.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Na skutek interwencji notowania USD/JPY wzrosły o niemal 4 figury. Wyraźne na wartości zyskał również USD w stosunku do euro czy funta. Jak na razie nie zmieniło to jednak technicznego obrazu rynku, ponieważ zarówno EUR/USD czy GBP/USD znajdują się powyżej linii trendu wzrostowego.

Ostatnia sesja minionego tygodnia przyniosła schłodzenie nastrojów na rynkach pomimo publikacji lepszych danych na temat indeksu zaufania konsumentów Uniwersytetu Michigan, który zanotował wzrost w październiku do 60,9pkt. Z kolei ten tydzień jest szczególnie istotny, mając na uwadze publikacje makroekonomiczne, które mogą nadać kierunek rynkom na najbliższe tygodnie. Poza danymi makroekonomicznymi z USA (ISM i raport z rynku pracy) mamy trzy ważne posiedzenia: FOMC w środę, ECB w czwartek i dwudniowy szczyt G20 rozpoczynający się 4 listopada. Przede wszystkim istotną kwestią będzie to, jak rynki ocenią pierwsze wystąpienie Mario Draghi i odczytają ewentualne wskazówki co do dalszego kształtowania się polityki monetarnej. Najprawdopodobniej w najbliższy czwartek stopy pozostaną bez zmian, wobec oczekiwań rynku do poluzowania kosztu pieniądza w najbliższych miesiącach. Jeśli chodzi o szczyt G20, to wobec wypracowanego porozumienia w zeszłym tygodniu gro uwagi będzie poświęcone temu, czy Chiny wraz w innymi krajami BRICS zaangażują się w sprawę powołania specjalnego wehikułu SPV, który za środki z EFSF i od inwestorów prywatnych miałby skupować obligacje zagrożonych krajów strefy euro. Z kolei Fed najprawdopodobniej powtórzy, że jest gotowy użyć dodatkowych narzędzi, jeśli będzie wymagała tego sytuacja. Jak na razie jednak, wobec nieco lepszych danych napływających z amerykańskiej gospodarki i oddalonego widma recesji, nie będzie takiej potrzeby.

Najważniejsze wiadomości

  • US:Dochody Amerykanów wzrosły we wrześniu o 0,1% w ujęciu miesiąc do miesiąca.
  • US:Indeks zaufania konsumentów Uniwersyetu Michigan w październiku wzrósł do poziomu 60,9pkt.
  • GE: Sprzedaż detaliczna w Niemczech w ujęciu realnym we wrześniu wzrosła o 0,4% licząc miesiąc do miesiąca i o 0,3% rok do roku.
  • JP: Indeks Nomura/JMMA PMI wzrósł we wrześniu do poziomu 50,6pkt.
  • JP: Minister finansów Japonii powiedzial, że rząd będzie kontynuował interwencje na FX dopóki, dopóty otrzyma satysfakcjonujące rezultaty.
  • Switz: Indeks KOF ze Szwajcarii spadł w październiku do poziomu 0,8pkt.
  • NZ: Podaż pieniądza M3 we wrześniu wzrosła o 5,0%.
  • JP: Ilość rozpoczętych budów we wrześniu spadła o 10,8% w ujęciu rocznym.


Główne wydarzenia dnia

 

1 2

następna

oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: