eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweRating funduszy inwestycyjnych X 2011

Rating funduszy inwestycyjnych X 2011

2011-11-04 12:37

Rating funduszy inwestycyjnych X 2011

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Po trwającej od kilku miesięcy fali spadkowej, w październiku przyszedł czas na odreagowanie. Fundusze akcji, po dłuższej przerwie, przyniosły wreszcie zyski.

Przeczytaj także: Rating funduszy inwestycyjnych IX 2011

fot. mat. prasowe

Średnie stopy zwrotu w funduszy wg kategorii (na koniec października 2011)

Średnie stopy zwrotu w funduszy wg kategorii (na koniec października 2011)

W październiku na rynki finansowe powrócił optymizm. Prawdopodobnie w największej mierze odpowiedzialna była za to ogólna, pozytywna atmosfera polityczna na europejskich salonach. Może i cały czas obywało się bez konkretów, ale za to było wrażenie obecności dużej dawki dobrej woli, niezbędnej do zawarcia porozumienia i pchnięcia spraw choć trochę do przodu. Pierwsze dni listopada nadmiernych optymistów szybko sprowadziły na ziemię, ale o tym w następnym komentarzu.

Taka sytuacja oczywiście błyskawicznie odbiła się pozytywnie na wynikach większości funduszy inwestycyjnych. Spośród blisko 360 monitorowanych przez nas funduszy otwartych, zyski przyniosło ponad 320, dokładnie 90,5 proc. Tylko co dziesiąty fundusz zanotował straty.

Po kilku miesiącach spadków, i to niejednokrotnie bardzo pokaźnych, do łask wróciły fundusze akcji. Wszystkie ich kategorie przyniosły zyski, liderami wzrostów były zaś fundusze akcji amerykańskich oraz globalnych rynków wschodzących, wygrywając tym samym ze Starym Kontynentem konkurencję o międzynarodowy kapitał. Średni zysk funduszy akcji amerykańskich w październiku podliczyliśmy na 8,2 proc. dla inwestycji w złotych, natomiast ci, którzy inwestowali w dolarach zyskali dodatkowo na spadku jego kursu w złotych o blisko 4,8 proc. (wg średniego kursu NBP), co sprawiło, że średnie zyski w tej kategorii sięgnęły 13,4 proc.

Powody do zadowolenia mogą mieć również posiadacze jednostek uczestnictwa funduszy polskich akcji. W październiku średnia stopa zwrotu w kategorii funduszy akcji uniwersalnych sięgnęła 7,8 proc. Największym zainteresowaniem ze strony inwestorów cieszyły się największe spółki. Z grona najważniejszych warszawskich indeksów, największy, blisko 8,4-proc. wzrost, odnotował bowiem WIG20. Indeks szerokiego rynku WIG zyskał 7,6 proc., zaś indeksy średnich i małych spółek, odpowiednio mWIG40 i sWIG80, zanotowały wzrost o 6,8 i 4,1 proc. Przełożyło się to na słabsze, w relacji do funduszy uniwersalnych, wyniki funduszy akcji małych i średnich spółek, które średnio dały zarobić 5,2 proc.

Taki rozkład zmian indeksów często interpretuje się w ten sposób, że po stronie kupujących najprawdopodobniej nie brakowało też inwestorów zagranicznych, których atencja skupia się zazwyczaj na kilku, czy kilkunastu największych i najbardziej płynnych walorach. Zainteresowanie polskimi akcjami można tłumaczyć względnie dobrym obrazem polskiej gospodarki, na co wpływa stabilna sytuacja budżetowa (zaspokojone potrzeby pożyczkowe), a także dobre dane makroekonomiczne, jak choćby te o rosnącej produkcji przemysłowej. Aczkolwiek trzeba liczyć sie również z tym, że spowolnienie tempa wzrostu czy nawet ewentualna recesja w strefie euro odbiją się negatywnie na polskiej gospodarce, a tym samym na polskich przedsiębiorstwach i na wycenach ich akcji

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: