Półwysep Apeniński w centrum uwagi
2011-11-08 11:43
idm © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Być może wychodzą z założenia, że ewentualna nowa władza będzie miała większe poparcie polityczne i podejmie się bardziej zdecydowanych reform fiskalnych. Dzisiaj odbędzie się głosowanie w sprawie włoskiego budżetu. Jeśli głosowanie nie powiedzie się, to rząd Berlusconiego będzie musiał uzyskać wotum zaufania, aby dalej sprawować władzę. Ponadto niepokój może powodować brak porozumienia liderów greckich partii, pomimo nacisków ze strony UE, w sprawie powołania nowego premiera. Dzisiaj ma odbyć się nadzwyczajne posiedzenie w tej sprawie. W dalszym ciągu ministrowie finansów państw strefy euro nie przedstawili szczegółów planu zwiększenia możliwości pożyczkowych EFSF do kwoty 1 biliona euro. W grę wchodzą dwie opcje, z których jedna zostanie wprowadzona w życie na początku grudnia. Negatywny sentyment, jaki obserwowaliśmy na rynkach akcji w czasie sesji europejskiej, uległ nieco poprawie pod koniec sesji amerykańskiej. Bodźcem do tego była wypowiedź Juergen’a Stark’a z ECB, który powiedział, że oczekuje, iż kryzys zadłużeniowy w strefie euro będzie pod kontrolą w przeciągu dwóch lat.Na rynku walutowym odżyły spekulacje odnośnie dalszych działań SNB mających osłabić szwajcarską walutę. Jednym z powodów był wczorajszy odczyt wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w Szwajcarii. Zarówno w ujęciu miesięcznym, jak i rocznym w październiku ceny konsumentów spadły o 0,1%, a wiec stało się faktem to, iż Szwajcaria boryka się z deflacją. Dlatego być może SNB rozważy podniesienia limity wymiany franka z 1,20 CHF za euro. Pojawiły się rekomendacje, by poziom ten podnieść nawet do 1,30 CHF za euro. To powoduje, że waluta szwajcarska znajduje się pod presją sprzedających. Kurs EUR/CHF powrócił w rejon październikowego maksimum lokalnego na poziomie 1,2473.
Nasza krajowa waluta zachowuje się dość dobrze. Notowania złotego pozostają stabilne. W poniedziałek dodatkowo werbalne wsparcie dla PLN pojawiło się ze strony wiceministra finansów, który powiedział, że MF może wymienić dwa miliardy dolarów pozyskane z emisji obligacji na rynku walutowym. Co więcej Radziwiłł dodał, że w ciągu najbliższych kliku tygodnia BGK może bardziej intensywnie wymieniać środki unijne. Ponadto oświadczył, że po przedstawieniu przez premiera planu reform fiskalnych, jak i strukturalnych agencje ratingowe mogą podwyższyć ocenę Polski. Taki zapowiedzi pozytywnie wpłynęły na notowania złotego.
Najważniejsze wiadomości
- GE: Produkcja przemysłowa Niemiec spadła we wrześniu 2,7% w ujęciu miesięcznym wobec spadku o 0,4% po korekcie w sierpniu.
- E-Z:Sprzedaż detaliczna w strefie euro spadła we wrześniu o 0,7% licząc miesiąc do miesiąca i o 1,5% w skali roku.
- E-Z: Indeks zaufania Sentix spadł w październiku do poziomu -21,2pkt.
- Switz:Inflacja CPI w październiku spadła o 0,1% w ujęciu miesięcznym.
- Włochy: W trakcie poniedzialkowej sesji rentowności włoskich obligacji o 10-letnim terminie zapadalności wzrosły do 6,67%- najwyższego poziomu od 1997 roku.
- GE: We wrześniu wyrównany sezonowo niemiecki eksport wzrósł o 0,9% w skali miesiąca, zaś import zmniejszył się o 0,8%. Nadwyżka w bilansie handlowym kraju zwiększyła się do 15,3mld euro.
- Grecja:Przywódcy głównych greckich partii nie porozumieli się w poniedziałek w sprawie powołania nowego premiera.
- PL: Dominik Radziwiłl powiedział, iż w ciągu najbliższych kliku tygodni wymiana unijnych środków przez BGK będzie bardziej intensywna niż do tej pory.
Główne wydarzenia dnia
fot. mat. prasowe
oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A.