eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweRozwód a kredyt hipoteczny

Rozwód a kredyt hipoteczny

2011-11-15 13:31

Przeczytaj także: Kredyt z dopłatą także po rozwodzie


- W takiej sytuacji konieczne będzie dostarczenie kompletu dokumentów finansowych potwierdzających uzyskiwane dochody. Jeżeli będą one na poziomie wystarczającym do samodzielnej spłaty kredytu, wówczas zostanie przygotowany aneks do umowy kredytowej i jeden ze współkredytobiorców zostanie wyłączony z kredytu. Drugą ważną kwestią pozostaje także sprawa własności mieszkania, które zostało nabyte z byłym partnerem. Jeśli druga osoba ciągle będzie współwłaścicielem mieszkania, to mimo iż nie będzie już współkredytobiorcą, będzie musiała wyrazić zgodę na obciążenie nieruchomości hipoteką. Zabezpieczeniem kredytu pozostaje bowiem całe mieszkanie niezależnie od wielkości udziałów w jego własności – tłumaczy Michał Krajkowski (DK Notus, Związek Firm Doradztwa Finansowego). A co w przypadku jeśli zdolność kredytowa jednej osoby okaże się niewystarczająca, aby dokończyć samodzielnie spłatę zaciągniętego wspólnie kredytu? Łukasz Kosiński (Credit House Polska i Związek Firm Doradztwa Finansowego) zauważa, że w takiej sytuacji konieczne może się okazać przystąpienie do kredytu dodatkowego współkredytobiorcy w celu podniesienia zdolności kredytowej lub przeniesienie kredytu do innego banku, który łagodniej ocenia zdolność kredytową. - Należy jednak podkreślić, że w przypadku przeniesienia zobowiązania do innego banku, jeśli kredytobiorca korzystał z programu Rodzina na swoim, to straci możliwość uzyskiwania dopłat z budżetu państwa i jego kredyt stanie się standardowym kredytem mieszkaniowym – wyjaśnia Kosiński.

By spłacić byłego współmałżonka…

Oprócz spłaty pozostałego kredytu, często pojawia się też problem odkupienia od byłego małżonka jego „udziałów” w mieszkaniu. Nie wszyscy mają bowiem wystarczające środki własne, aby dokonać takiej transakcji. Eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF) podpowiadają, że w takiej sytuacji rozwiązaniem może być zaciągnięcie pożyczki hipotecznej, zabezpieczonej na mieszkaniu, którego właścicielem został po rozwodzie jeden z byłych małżonków. Środki w ten sposób pozyskane można przeznaczyć na dowolny cel.

Rozwód jest trudnym doświadczeniem już sam w sobie. Do tego dochodzi jeszcze mnóstwo formalności związanych z podziałem wspólnego majątku i uregulowaniem zobowiązań finansowych. Warto podejść do tego z rozwagą, aby uniknąć później nieprzyjemności.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: