Więcej placówek obsługuje płatności kartą
2011-11-16 12:40
Przeczytaj także: Karty zbliżeniowe w III kw. 2011 r.
Przed startem Programu, na początku 2010 r., w Polsce działało 5 agentów rozliczeniowych a obecnie jest ich już 16. Spośród tej grupy, 11 agentów już spełniło wszystkie kryteria uczestnictwa w Programie i aktywnie go realizuje otrzymując wsparcie finansowe. Pozostałych 5 agentów, którzy niedawno rozpoczęli działalność, jest w trakcie uzyskiwania wszystkich niezbędnych certyfikatów umożliwiających włączenie się do Programu.
Zwiększenie dostępności usługi akceptacji kart dla małych i średnich firm, szczególnie poza dużymi miastami, było od początku jednym z najważniejszych założeń programu Kartą Visa zapłacisz wszędzie. Realizacji tego celu sprzyja nie tylko większa liczba agentów rozliczeniowych, ale też możliwość oferowania usługi akceptacji kart w oddziałach banków-wydawców kart Visa. Detaliści mogą obecnie podpisać umowę dotyczącą akceptacji kart płatniczych w sieci placówek i w innych kanałach sprzedaży banków, w kolejności alfabetycznej: Banku Millenium, Banku PKO SA, Banku Polskiej Spółdzielczości i innych banków spółdzielczych, Getin Banku, mBanku, MultiBanku, PKO Banku Polskiego oraz Polbanku. Kilka banków stworzyło przy tym pakiety dla małych i średnich firm detalicznych, w ramach których otrzymują oni od razu rachunek bankowy, kartę do rachunku, kredyt i terminal płatniczy.
W ramach Programu Kartą Visa zapłacisz wszędzie wdrażane są również rozwiązania sprzyjające rozwojowi płatności kartami w handlu hurtowym, płatności za zakupy w sklepach internetowych czy płatności kartami za domowe rachunki (np. opłaty za prąd, gaz, telefon oraz e-commerce), które wcześniej można było jedynie regulować gotówką lub przelewem – taką możliwość oferuje już sieć punktów detalicznych świadczących usługi TransKasa oraz sieci sklepów Żabka i Freshmarket.
Program wspiera również rozwój akceptacji kart w urządzeniach samoobsługowych w transporcie miejskim w Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, Bydgoszczy i Lublinie.
Jednym z kluczowych celów Programu jest również unowocześnianie sieci akceptacji m.in. poprzez instalowanie szybkich, elektronicznych terminali płatniczych POS wykorzystujących technologię mikroprocesorową EMV, która jest podstawą dla rozwoju nowych form płatności kartami i wprowadzania takich innowacyjnych rozwiązań, jak np. płatności zbliżeniowe oraz mobilne. Obecnie już ponad 35 tys. terminali w Polsce jest zdolne do obsługi ponad 5 mln zbliżeniowych kart Visa wydanych w kraju przez 20 banków. Z tej liczby blisko 10 tys. to terminale, które zostały uruchomione w ramach programu Kartą Visa zapłacisz wszędzie. W ostatnich miesiącach terminale zbliżeniowe stanowią już 30% terminali instalowanych przez agentów rozliczeniowych w ramach Programu, a trzy firmy – eService, IT Card współpracujący z Bankiem Polskiej Spółdzielczości oraz Polskie ePłatności współpracujące z Bankiem BPH – instalują już wyłącznie terminale zbliżeniowe. Łączna liczba terminali, w których można płacić zbliżeniowymi kartami Visa – a także telefonami komórkowymi z aplikacją płatności zbliżeniowych Visa – ma do 2015 r. osiągnąć ok. 200 tys., w dużej mierze właśnie dzięki Programowi.
Przeczytaj także:
Czy karty zbliżeniowe są bezpieczne?
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
płatności kartą, transakcje kartą, karty płatnicze, korzystanie z kart płatniczych, płatności zbliżeniowe, karty zbliżeniowe, karty Visa