Kiepskie nastroje na rynkach światowych
2011-11-22 12:17
idm © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Przedstawiciele komitetu amerykańskiego Kongresu oficjalnie poinformował wczoraj, iż nie zdołali się porozumieć w kwestii redukcji deficytu o 1,2bln USD na przestrzeni najbliższych 10lat. To spowoduje uruchomienie automatycznego mechanizmu obniżania wydatków począwszy do 2013 roku. Wciąż sen z powiek spędza kryzys zadłużenia w strefie euro. Agencja ratingowa Moody’s IS podała, że jest zaniepokojona wysokimi kosztami finansowania Francji, co może mieć negatywny wpływ na rating tego kraju.Na rynkach zagranicznych obserwowaliśmy wczoraj dalszą przecenę zagranicznych indeksów akcji. Pod presją sprzedających znalazły się również bardziej ryzykowne aktywa. Dolar amerykański i jen japoński zyskiwały na wartości. Na eurodolarze została podjęta nieudana próba przełamania strefy wsparcia 1,3420-1,3430, co przyczyniło się do powrotu notowań EUR/SD w rejon powyżej 1,3500. Jak na razie brakuje jednak pozytywnych informacji, które mogłyby na trwale poprawić klimat inwestycyjny i doprowadzić do silniejszego odbicia.
Wzrost awersji do ryzyka na rynkach światowych szkodzi złotemu. Podczas poniedziałkowej sesji nasza krajowa waluta silnie traciła na wartości. Złoty nie znalazł wsparcia w publikowanych danych makroekonomicznych. Dynamika produkcji przemysłowej w październiku spadła. Dzisiaj poznamy dane nt. inflacji CPI. Obecnie złoty odreagowuje wczorajszą deprecjację, jednak bez poprawy sytuacji na rynkach globalnych, PLN będzie narażony na dalszą wyprzedaż jako uznawany za bardziej ryzykowną, walutę rynków wschodzących.
Dzisiaj w centrum uwagi pozostaje publikacja amerykańskiego PKB oraz notatek ostatniego posiedzenia FOMC.
Najważniejsze wiadomości
- US: Sprzedaż domów na rynku wtórnym wzrosła o 1,4% w ujęciu miesięcznym.
- PL: Sezonowo wyrównana produkcja przemysłu wzrosła w październiku o 7,0% licząc rok do roku i zmniejszyła się o 0,2% miesiąc do miesiąca.
- E-Z: Bilans obrotów bieżących we wrześniu: 0,5mld UR wobec -5,9mld po rewizji w poprzednim okresie.
- Switz: Podaż pieniądza M3 w październiku wzrosła o 0,99% w ujęciu miesięcznym i o 8,2% w skali roku.
- PL: Inflacja PPI w październiku 2011 przyśpieszyła do 8,5% rok do roku z 8,4% po korekcie we wrześniu. W ujęciu miesięcznym ceny produkcji wzrosły o 0,1% miesiąc do miesiaca.
- PL: W październiku tempo wzrostu produkcji przemysłowej osiagnęło 6,5% rok do roku wobec 7,7% we wrześniu.
- Węgry: Węgry oficjalnie zwróciły się do KE i MFW o potencjalną pomoc finansową, która miałaby mieć charakter zapobiegawczy.
- PL: Fitch uważa, że plany reform przedstawione przez Tuska w piątkowym expose są krokiem na wątpliwości dotyczące sytuacji fiskalnej Polski.
Główne wydarzenia dnia
fot. mat. prasowe
oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A.