eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeSpadek koniunktury w polskim budownictwie

Spadek koniunktury w polskim budownictwie

2011-11-23 11:51

Listopadowy wskaźnik koniunktury w polskim budownictwie poszedł w dół do minus 15 pkt wobec minus 8 pkt miesiąc wcześniej. Na bieżący wynik złożyło się 11% przedsiębiorstw sygnalizujących poprawę koniunktury oraz 26% wskazujących na jej pogorszenie.

Przeczytaj także: Polaryzuje się sytuacja w polskim budownictwie

Rynki finansowe


W najgorszych nastrojach od sierpnia 2009 r. są europejscy konsumenci. Indeks obrazujący ich optymizm spadł w listopadzie do minus 20,4 pkt z 19,9 pkt w październiku. Pogarszające się odczyty w tym względzie są dobitnym potwierdzeniem rozszerzania się spowolnienia gospodarczego ze sfery przemysłowej do usługowej, która z jednej strony jest bardziej związana z konsumpcją, a z drugiej — ma kluczowe znaczenie z punktu widzenia trwałości spowolnienia gospodarczego. Także w Polsce mamy coraz więcej sygnałów sugerujących nasilenie się niekorzystnych zjawisk gospodarczych. W takich kategoriach trzeba odbierać listopadowe wskaźniki koniunktury, opracowywane przez GUS. Przyniosły regres koniunktury we wszystkich sektorach gospodarki. Do słabnięcia przemysłu już się przyzwyczailiśmy, ale coraz wyraźniejsze trudności przeżywają handel i usługi. Jednocześnie we wszystkich branżach zauważalna jest polaryzacja kondycji małych spółek na tle . O ile te drugie wciąż jeszcze radzą sobie na rynku, to pierwsze są w coraz słabszej kondycji. I tak na przykład w przemyśle największe przedsiębiorstwa oceniają koniunkturę pozytywnie (plus 16 pkt), a małe negatywnie (na minus 5 pkt). W handlu różnica ocen przekracza 30 pkt, w budownictwie jest to 10 pkt.

Nic nowego nie pojawiło się w minutes z ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej. Sygnały o tym, że rozważana jest kolejna stymulacja monetarna nie jest nowością. Dziś chodzi o to, kiedy może taka decyzja zostać podjęta i jak duży program druku pieniędzy mógłby być.

Rynki nieruchomości


Listopadowy wskaźnik koniunktury w polskim budownictwie poszedł w dół do minus 15 pkt wobec minus 8 pkt miesiąc wcześniej. Na bieżący wynik złożyło się 11% przedsiębiorstw sygnalizujących poprawę koniunktury oraz 26% wskazujących na jej pogorszenie. Zarówno aktualny, jak przewidywany portfel zamówień, a także produkcja budowlano-montażowa oceniane są bardziej pesymistycznie niż przed miesiącem. Także oceny bieżące i prognozy dotyczące sytuacji finansowej są negatywne i gorsze od zgłaszanych w październiku. Na opinie te mają wpływ utrzymujące się opóźnienia w terminowym ściąganiu należności za wykonane roboty budowlano-montażowe. Zapowiadane ograniczenia zatrudnienia mogą być bardziej znaczące od planowanych w październiku. W najbliższych miesiącach przedsiębiorcy przewidują spadek cen robót budowlano-montażowych, nieco większy od prognozowanego przed miesiącem. Spodziewany jest dalszy spadek portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynkach zagranicznych.

HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:
  • Pogarszające się nastroje konsumentów przekonują o trwałości spowolnienia gospodarczego
  • Uwarunkowania w polskim budownictwie pogarszają się w listopadzie

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: