eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeKryzys zadłużeniowy w strefie euro pogłębia się

Kryzys zadłużeniowy w strefie euro pogłębia się

2011-11-24 13:07

Kryzys zadłużeniowy w strefie euro pogłębia się

idm © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Motorem do silnych ruchów na globalnych rynkach pozostaje w ostatnim czasie wzrost awersji do ryzyka. Kryzys zadłużeniowy w strefie euro zaczyna przybierać niebezpieczny wymiar.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Aukcja dziesięcioletnich obligacji niemieckich pokazała, że nawet Niemcy nie mogą czuć się do końca bezpieczni. Fiasko wczorajszej aukcji jest najlepszym dowodem na to, że najsilniejszy kraj Europy ma trudności z pozyskaniem kapitału. Rosną rentowności niemieckich obligacji, które do tej pory uznawane były za bezpieczną przystań dla inwestorów. To powinno dać do myślenia i przede wszystkim wywrzeć presję na bardziej aktywne działanie ze strony Niemiec w walce z kryzysem. Pojawiające się coraz to nowe negatywne informacje nie poprawiają i tak już nerwowych nastrojów. Obserwujemy dalsza przecenę zagranicznych indeksów akcji oraz aprecjację walut uznawanych za bezpieczniejsze w czasach niepokoju. Co więcej dominują obawy o światowy wzrost gospodarczy po słabszym odczycie indeks PMI z Chin i wskaźników aktywności w sektorze przemysłowym strefy euro i Niemiec. Napływające w ostatnim czasie dane z gospodarki amerykańskiej z kolei pozostają mieszane.

Na rynku walutowym euro kontynuuje deprecjację. Para EUR/USD przełamała w dniu wczorajszym istotna strefę wsparcia i kontynuowała spadki w rejon dolnego ograniczenia klina, która zadziałało jako wsparcie. Dziś najprawdopodobniej nastąpi lekkie odreagowanie w okolice 1,3430-1,34440, w czym mogą pomóc opublikowane dane z Niemiec. Indeks nastrojów gospodarczych Ifo nieoczekiwanie wzrósł w listopadzie do 106,6 pkt. Z kolei PKB Niemiec wzrósł w III kwartale zgodnie z oczekiwaniami o 0,5% w ujęciu kwartalnym. Nadal oczekujemy na silniejszy ruch, który nastąpi po wybiciu z klina zniżkującego.

Dzisiejsze dane makro powinny pozostawać w cieniu napływających informacji ze strefy euro. Powrócił temat euroobligacji. Komisja Europejska zaprezentowała ich trzy warianty jednocześnie informując, że opór Niemiec co do tego pomysłu dotycz jedynie czasu realizacji. Ponadto na dziś zaplanowana jest konferencja prasowa na linii Monti-Sarkozy-Merkel. Temat spotkania jest oczywisty- europejski kryzys. Dopóki nie zostanie wypracowany sensowny mechanizm walki z kryzysem, nie ma co liczyć na uspokojenie nastrojów.

Najważniejsze wiadomości

  • E-Z: Zamówienia w przemyśle strefy euro wzrosły we wrześniu o 1,6% licząc rok do roku i spadły o 6,4% miesiąc do miesiąca.
  • GE: Indeks PMI z sektora przemysłowego spadł w listopadzie do 47,9pkt, a wskaźnik dla sektora usług wzrósł do poziomu 51,4pkt.
  • E-Z: Indeks PMI z sektora przemysłowego spadł w listopadzie do 46,4pkt, a wskaźnik dla sektora usług wzrósł do poziomu 47,8pkt.
  • US: Liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych w USA wzrosła w ubiegłym tygodniu do 393tys. z 391tys. po korekcie tydzień wcześniej.
  • US: Zamówienia na dobra trwałe w USA spadły w paxdzierniku o 0,7% miesiąc do miesiąca wobec spadku o 1,5% po korekcie we wrześniu.
  • US: Bazowy indeks PCE wzrósł w październiku o 0,1% miesiąc do miesiąca. Rok do roku indeks ten wzrósł o 1,7%.
  • US: Wydatki osobiste Amerykanów wzrosły w październiku o 0,1% miesiąc do miesiąca. Z kolei dochody osobiste Amerykanów zwiększyły się o 0,4%.
  • PL: NBP potwierdził, że w środę dokonał interwencji sprzedając waluty za złote.


Główne wydarzenia dnia

 

1 2

następna

oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: