Kredyty samochodowe III kw. 2011
2011-11-26 00:16
Przeczytaj także: Kredyty samochodowe II kw. 2011
Przyczyn tak znacznych spadków na rynku kredytów samochodowych jest kilka, ale łączy je jedno: niepewna sytuacja gospodarcza. To z jej powodu banki mniej chętnie udzielają kredytów, a klienci mniej chętnie zmieniają samochody, a jeśli już to robią to wolą kupić samochód za gotówkę.
Nic nie wskazuje na to, by sytuacja miała się w kolejnym kwartale zmienić, oczekujemy więc, że i w IV kw. rynek odnotuje znaczny spadek, a cały rok zamknie się wynikiem o 15-20 proc. gorszym niż poprzedni.
Komentarz SAMAR
Wojciech Drzewiecki, prezes Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR
Porównanie danych dotyczących liczby i wartości udzielonych kredytów na zakup samochodów nowych w okresie trzech kwartałów bieżącego roku oraz informacji na temat liczby aut zarejestrowanych w tym okresie przez osoby fizyczne wykazuje jedynie na niewielkie rozbieżności. Nie dotyczą one jednak generalnego trendu, który w obu przypadkach jest identyczny – rynek zmniejsza się. Spadki obserwowane po stronie kredytów są większe niż w przypadku rejestracji. Powodów na pewno jest kilka, jednak najważniejszym jest niepewność jutra związana z niejasną sytuacją gospodarczą, a co za tym idzie powiększająca się niechęć społeczeństwa do zadłużania. Nie pomaga również trudniejszy niż kiedyś dostęp do kredytów. Fakt nieco niższego poziomu spadku po stronie wartości udzielonych kredytów nie dziwi i nie powinien nikogo dziwić. Problemy gospodarcze w większym stopniu i szybciej dotykają ludzi o mniej zasobnych portfelach. To oczywista oczywistość. Potwierdzają to również statystyki rynku samochodów używanych. Liczba sprowadzanych do Polski aut zmniejsza się, zmniejsza się także liczba aut przerejestrowywanych.
W tym kwartale udziału w raporcie odmówiły trzy banki sprzedające kredyty samochodowe, które przy powstawaniu poprzednich zestawień współpracowały. Porównania do III kw. 2010 roku powstały jednak na podstawie analizy sprzedaży tylko tych instytucji, które dane udostępniły, są więc jak najbardziej miarodajne.
1 2
oprac. : Marcin Krasoń / Open Finance