eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeEuropejski sektor bankowy zagrożony

Europejski sektor bankowy zagrożony

2011-11-30 11:29

Europejski sektor bankowy zagrożony

idm © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Podczas wtorkowej sesji nie udało się podtrzymać nieco lepszych nastrojów, które w poniedziałek przyczyniły się do kilku procentowych wzrostów na zagranicznych rynkach akcji. Przyczynił się do tego raport Moody’s, który wskazywał na możliwość obniżenia ratingów 87 europejskich banków.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Zaniepokoił również wynik aukcji obligacji we Włoszech. Co prawda Włosi sprzedali trzy serie obligacji o łącznej wartości 7,59 mld euro, ale po rekordowo wysokich rentownościach. Po raz kolejny rozczarowały dane ze strefy euro. Indeks nastrojów gospodarczych po raz kolejny zanotował spadek w listopadzie, natomiast indeks nastrojów konsumentów uplasował się na tym samym poziomie. Podczas gdy z Europy wciąż napływają negatywne informacje, dane z amerykańskiej gospodarki po raz kolejny pozytywnie zaskoczyły. Indeks nastrojów amerykańskich konsumentów wzrósł w listopadzie do po poziomu 56pkt., co nieco ożywiło sytuację, jednak na krótko. Po zamknięciu sesji S&P obniżył ratingi 15 wśród największych europejskich i amerykańskich banków w związku ze zmianą przyjętych kryteriów oceny wiarygodności kredytowej.

Na rynku walutowym trwa wyprzedaż europejskiej waluty. Ni pomogła informacja o wypłacie kolejnej, wartej 8mld euro, transzy pomocy finansowej dla Grecji oraz zatwierdzenie planu wzmocnienia EFSF. W dniu wczorajszym pojawiła się okazja na większe odreagowanie na EUR/USD , po tym jak para przełamała linię poprowadzoną po ostatnich maksimach lokalnych. Wzrosty nie były jednak kontynuowane i eurodolar powrócił szybko do spadków. Wszystko wskazuje na to, że rynki będą musiały poczekać do grudniowego szczytu UE, jak na razie żyjąc nadzieją na znalezienie lekarstwa na kryzys zadłużeniowy w strefie euro.

Na rynku krajowym złoty pozostaje pod presją sprzedających. Prezes NBP powiedział dzisiaj, że słabość złotego poprawia konkurencyjność naszej gospodarki, ale jednocześnie zmienność PLN utrudnia walkę z inflacją. Zdaniem Belki nie grozi nam recesja. GUS poinformował, że w trzecim kwartale 2011 roku tempo wzrostu PKB Polski zwolniło do 4,2% z 4,3% w drugim kwartale. Kiepskie nastroje utrzymujące się na rynkach globalnych będą czynnikiem determinującym dalsze osłabienie naszej waluty.

Najważniejsze wiadomości

  • E-Z:Podaż pieniądza M3 wzrosła o 2,6% w ujęciu rok do roku wobec oczekiwanego wzrostu o 3,4%.
  • E-Z: W listopadzie indeks nastrojów gospodarczych w strefie euro spadł do 93,7pkt. z 94,8pkt.
  • E-Z: Wskaźnik nastrojów wsród konsumentów w listopadzie wyniósł -20pkt., tak jak miesiąc wcześniej.
  • Hiszpania: W październiku roczna dynamika sprzedaży detalicznej w Hiszpanii spadła o 7%, po tym jak miesiąc wcześniej spadek ten sięgnął po korekcie 5,6% rok do roku.
  • Włochy: Włochy sprzedały na wtorkowej aukcji obligacje za 7,5 miliarda euro wobec oferty na poziomie 5-8 miliardów euro.
  • Węgry: We wtorek Bank Węgier podwyższył stopy procentowe o 50pb,w tym główną z nich do poziomu 6,5%.
  • US: Indeks Conference Board wzrósł w listopadzie do 56pkt. z 40,9pkt.
  • GE: Sprzedaż detaliczna w Niemczech w ujęciu realnym w październiku wzrosła o 0,7% licząc miesiąc do miesiąca i spadła o 0,4% w ujęciu rok do roku.

Główne wydarzenia dnia

 

1 2

następna

oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen
Kolejne spadki kursu EUR/PLN

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: