Spadki cen na chińskim rynku nieruchomości
2011-12-01 10:39
W kontekście cięcia rezerwy obowiązkowej dla banków w Chinach narasta znaczenie danych z tamtejszego rynku nieruchomości, którego załamywaniu się taki ruch ma przeciwdziałać. Listopad był 3. kolejnym miesiącem zniżki.
Przeczytaj także: Wyhamowanie tempa spadku cen domów w USA
Rynki finansowe
Rzadko zdarzają się takie dni na rynkach finansowych, jak podczas ostatnich listopadowych notowań, kiedy wszystko sprzyjało ruchowi w jednym kierunku. Zaczęło się od obniżenia stopy rezerw obowiązkowych w Chinach, co zostało odebrane jako wyraz determinacji chińskich władz w walce o podtrzymanie wysokiego tempa rozwoju gospodarczego. Determinacji - dlatego, że ułatwianie bankom akcji kredytowej w warunkach, gdy narastają obawy przed wzrostem złych długów w systemie, jest ryzykownym krokiem.
Następnie pojawiła się wiadomość o skoordynowanej akcji banków centralnych na świecie, która ma na celu ułatwienie finansowania się bankom komercyjnym. Wreszcie pojawiła się cała seria dobrych danych gospodarczych na czele z raportem ADP na temat nowych miejsc pracy w sektorze prywatnym i Chicago PMI, obrazującym aktywność przemysłu w regionie Chicago. W tle był windows dressing, którego w spadkowych miesiącach można zawsze się spodziewać. Efektem był gwałtowny wzrost notowań zwłaszcza akcji, ale też praktycznie wszystkich ryzykownych aktywów. W przypadku polskiego rynku akcji udało się o połowę zminimalizować listopadową stratę, która ostatecznie wyniosła 4%.
Dziś inwestorzy będą wracać nieco do rzeczywistości po bardzo emocjonalnych reakcjach z wczorajszego dnia. Muszą zmierzyć się z kolejnymi informacjami o wskaźnikach wyprzedzających. Nie wypadają dobrze. W Chinach, Indiach, Korei, czyli w kluczowych gospodarkach rozwijających się, aktywność przemysłu maleje i wykazuje coraz wyraźniejsze oznaki spowolnienia. W Europie sytuacja nie poprawia się. Po południu będzie wiadomo, jak sytuacja wygląda w USA.
Rynki nieruchomości
W kontekście cięcia rezerwy obowiązkowej dla banków w Chinach narasta znaczenie danych z tamtejszego rynku nieruchomości, którego załamywaniu się taki ruch ma przeciwdziałać. Listopad był 3. kolejnym miesiącem zniżki. SouFun, największy serwis nieruchomościowy w Państwie Środka, listopadowy spadek cen wyliczył na 0,3% w skali miesiąca. W październiku regres wynosił 0,2%. Ceny poszły w dół w 57 ze 100 monitorowanych przez tę firmę miast, w tym w 10 największych. W Szanghaju zniżka sięgała 0,5%, w Pekinie 0,1%. Najmocniej ceny spadły w Ningbo, o 2,3%. Z obliczeń Citigroup wynika, że budownictwo mieszkaniowe w minionym roku odpowiadało za ponad 6% produktu krajowego brutto.
W październiku nastąpił wzrost o 7,3% w skali roku i o 10,4% w porównaniu z poprzednim miesiącem liczby podpisanych umów kupna domów w USA. Poziom sprzedaży był o blisko 7% niższy niż w 2001 r.
HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:
- Koniunktura w azjatyckim przemyśle pogarsza się, co potwierdza globalny charakter spowolnienia gospodarczego
- Utrzymuje się presja cenowa na chińskim rynku nieruchomości, co stanowi poważne wyzwanie dla tamtejszej gospodarki
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także:
Mieszkaniówka napędza amerykańskie budownictwo
![Mieszkaniówka napędza amerykańskie budownictwo Mieszkaniówka napędza amerykańskie budownictwo](https://s3.egospodarka.pl/grafika/rynki-finansowe/Mieszkaniowka-napedza-amerykanskie-budownictwo-A0LuJ3.jpg)
oprac. : Home Broker
Więcej na ten temat:
rynki finansowe, rynki nieruchomości, nieruchomości, ceny nieruchomości, ceny nieruchomości na świecie