Obniżka wskaźnika PMI dla brytyjskiego budownictwa
2011-12-05 11:02
W listopadzie brytyjskie budownictwo nadal wykazywało oznaki ożywienia, ale pozytywne tendencje były słabsze niż miesiąc wcześniej. Wskaźnik PMI obniżył się z 53,9 pkt w październiku do 52,3 pkt w minionym miesiącu.
Przeczytaj także: Stabilizacja w amerykańskim sektorze budowlanym
Rynki finansowe
Miniony tydzień, podobnie jak cały listopad, pozostawił inwestorów na rynkach ryzykownych aktywów w poważnych rozterkach.
Z jednej strony, mieliśmy w ostatnich tygodniach nasilenie kryzysu zadłużeniowego w strefie euro, co objawiało się słabnącymi notowaniami obligacji coraz większej liczby państw. Z drugiej strony, podejmowano kolejne działania mające przeciwdziałać kryzysowi. W tle mieliśmy natomiast niezbyt korzystne odczyty wskaźników wyprzedzających koniunktury na świecie, potwierdzające utrzymywanie się spowolnienia w globalnym przemyśle.
Inwestorzy wykazywali się przy tym relatywnie dobrymi nastrojami, na co wskazywały odczyty indeksów sentymentu takich, jak Investors Intelligence (nastawienie do akcji autorów najbardziej popularnych inwestycyjnych w USA), czy NAAIM (średnie zaangażowanie w akcje aktywnie zarządzających portfelami). W obu przypadkach mieliśmy utrzymanie stanu sprzed tygodnia, który sugerował ostrożny optymizm.
Tydzień kończył się zdecydowanymi deklaracjami Niemiec o niechęci do euroobligacji i zapowiedzią ze strony chińskiego banku centralnego punktu zwrotnego na tamtejszym rynku nieruchomości.
Mamy zatem do czynienia w dalszym ciągu z walką niekorzystnych faktów z nadziejami, że uda się skutecznie zaradzić problemom i że duża ich część ich konsekwencji jest już uwzględniona w cenach aktywów. To sprzyja utrzymywaniu się niestabilności nastrojów na rynkach finansowych i powoduje, że poszczególne ruchy są o tyle dynamiczne, co krótkotrwałe.
Rynki nieruchomości
W listopadzie brytyjskie budownictwo nadal wykazywało oznaki ożywienia, ale pozytywne tendencje były słabsze niż miesiąc wcześniej. Wskaźnik PMI obniżył się z 53,9 pkt w październiku do 52,3 pkt w minionym miesiącu. Po 5 miesiącach regresu ożywienie pojawiło się w segmencie mieszkaniowym. Nadal rozwijała się część komercyjna, a budownictwo infrastrukturalne trwało w stagnacji. Firmy budowlane notowały wzrost nowych zamówień. Wynik w tym względzie był najlepszy od maja, mimo że przedsiębiorstwa sygnalizują też odkładanie, czy opóźnianie wdrażania nowych projektów.
Firmy budowlane wykazywały większy niż w październiku optymizm jeśli chodzi o prognozy dotyczące sytuacji w następnych 12 miesiącach. W ujęciu historycznym był on jednak wciąż na niskim poziomie. Badani liczą przede wszystkim na wzrost nowych zamówień. Przyrost zatrudnienia w branży był w listopadzie najwyższy od marca 2008 r. Wskazywano na powiększanie zespołów sprzedażowych.
HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:
- Niestabilność na rynkach finansowych może utrzymywać się jeszcze przez długi czas, co skutkować będzie szybkimi i krótko trwającymi ruchami cen
- Brytyjskie budownictwo wciąż wykazuje oznaki wzrostu, ale jego tempo maleje
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także:
Mieszkaniówka napędza amerykańskie budownictwo
oprac. : Home Broker
Więcej na ten temat:
rynki finansowe, rynki nieruchomości, nieruchomości, ceny nieruchomości, ceny nieruchomości na świecie