Rynek walutowy pod wpływem polityków
2011-12-05 12:43
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Jak na razie głównym lekiem stosowanym do walki z europejskim kryzysem zadłużeniowym jest zwiększanie płynności, co na dłuższą metę nie pomoże bez dalszych oszczędności, jak i dbania o poprawę koniunktury gospodarczej. Rynki będą z uwagą śledziły serię spotkań europejskich polityków zaplanowaną na ten tydzień- poniedziałek upłynie w oczekiwaniu na rezultaty spotkania Merkel i Sarkoziego. Jak na razie pozostaje nam wierzyć, że poprawa nastrojów na rynkach światowych, w szczególności zagranicznych giełdach zostanie podtrzymana w oczekiwaniu na najbliższy szczyt UE. Miejmy nadzieję, że politycy europejscy będą mieli na tyle rozsądku, by nie dopuścić do pogorszenia się i tak już bardzo ciężkiej sytuacji. W przeciwnym wypadku dodatkowo pogłębiłby się kryzys zaufania.Na pierwszym planie oczywiście pozostają wydarzenia w Europie, nie należy jednak zapominać o sytuacji za oceanem. Dane publikowane z amerykańskiej gospodarki nie przestają zaskakiwać. Przede wszystkim wzrosła liczba miejsc pracy w sektorze pozarolniczym w listopadzie, a także nieoczekiwanie spadła stopa bezrobocia do poziomu 8,6%. Coraz to lepsze dane wskazują na możliwość ożywienia w gospodarce. Z jednej strony perspektywa utrzymania bardzo niskich stóp procentowych w USA przez długi czas, a z drugiej oczekiwanie na dalsze obniżanie kosztu pieniądza w strefie euro powodują, że wzrosty na eurodolarze mają ograniczony charakter. W związku z niestabilną sytuacją w Eurolandzie, euro jest bardzo podatne na dalszą deprecjację, jednak z technicznego punktu widzenia jest szansa na odreagowanie i test poziomu 1,3600 wydaje się bardzo realny.
Rynek walutowy pozostanie pod wpływem komentarzy napływających z ust europejskich polityków. Premier Monti ogłosił wczoraj wart 30 mld euro pakiet oszczędnościowy, zakładający między innymi podwyżkę podatków i podniesienie wieku emerytalnego. To może wspierać euro. Jak na razie sytuacja na głównych parach pozostaje stabilna w oczekiwaniu na wystąpienie Merkel i Sarkoziego w Paryżu. Dość dużo będzie działo się w tym tygodniu, a rynki będą przede wszystkim wymagały działania ze strony europejskich liderów.
Najważniejsze wiadomości
- US: Liczba nowych miejsc pracy w USA poza rolnictwem wzrosła w listopadzie o 120tys.
- E-Z: Ceny produkcji sprzedanej przemysłu strefy euro wzrosły w październiku o 0,1% w ujęciu miesiąc do miesiąca wobec wzrostu o 0,3% we wrześniu.
- US: Przeciętne godzinowe zarobki w listopadzie spadły o 0,1% w ujęciu miesięcznym wobec oczekiwanego wzrostu.
- US: Stopa bezrobocia spadła w listopadzie do poziomu 8,6% z 9,0% w poprzednim okresie.
- E-Z: Według wstępnych danych inflacja HICP w strefie euro wyniosła w listopadzie 3,0% rok do roku, tak jak oczekiwali analitycy.
- E-Z: Stopa bezrobocia w strefie euro wyniosła w październiku 10,3% wobec 10,2% we wrześniu.
- PL: W Polsce bezrobocie mierzone metodologią Eurostatu wyniosło w październiku 9,9% wobec 9,8% we wrześniu.
- PL: W trzecim kwartale 2011 roku tempo wzrostu PKB Polski zwolniło do 4,2% z 4,3% w drugim kwartale.
Główne wydarzenia dnia
fot. mat. prasowe

oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A.